Жовтянка новонародженого: лікування в домашніх умовах

Народження дитини – завжди хвилююча подія. Протягом перших місяців життя маленькій людині належить адаптуватися в нових умовах, а молодим батькам – допомогти йому впоратися. Труднощі можуть початися практично відразу. Через кілька днів після народження у багатьох новонароджених розвивається жовтянка (гіпербілірубінемія).

Жовтизна шкіри пов’язана з заміною фетального гемоглобіну дорослої формою і масовим розпадом еритроцитів. При розпаді гемоглобіну утворюється білірубін, який переробляється в печінці і виводиться з організму. Якщо білірубіну багато, печінка новонародженого не завжди здатна впоратися з такою великою навантаженням і надлишок білірубіну забарвлює шкіру дитини в жовтий колір. При фізіологічній желтушке лікування звичайно не потрібно, білірубін поступово виводиться протягом 2-3 тижнів. Якщо показники білірубіну перевищують відповідну віком норму, лікар може призначити лікування.

Лікування лікарськими препаратами в пологовому будинку

Лікар обов’язково порадить давати немовляті додаткову рідину крім суміші або грудного молока. Дана рекомендація буває також корисна не тільки при підвищенні рівня білірубіну, але і при тенденції до його наростання.

Для лікування жовтяниці часто використовують внутрішньовенне введення:

 • глюкози;
 • аскорбінової кислоти;
 • фенобарбіталу;
 • плазми;
 • альбуміну.

До недавнього часу вважалося, що всі ці препарати здатні переводити вільний білірубін у зв’язану форму, таким чином, зменшуючи його токсичність.

Останнім часом все більше педіатрів схильні вважати, що ці методи малоефективні і потенційно небезпечні. Наприклад, значуща для дитини вироблення ферментів печінки після введення фенобарбіталу відбувається тільки через два тижні життя, коли жовтянка вже проходить. До того ж фенобарбітал справляє побічний ефект, пригнічуючи активність немовляти. У зв’язку з цим, звучать заклики по можливості використовувати інфузійну терапію у виняткових випадках. Також сумнівно призначення «гепатопротекторів» типу Есенціале і ЛІВ -52.

Лікування жовтяниці новонародженого в домашніх умовах

Після виписки з пологового будинку лікування може бути продовжено прийомом лікарських препаратів.

Для зв’язування та виведення білірубіну в просвіті кишечника застосовуються сорбенти:

 • активоване вугілля;
 • Ентеросгель;
 • Смекта;
 • Полісорб.

Лікар може призначити Урсофальк для підтримки функцій печінки, Хофитол для покращення відтоку жовчі, жиророзчинні вітаміни. У списку призначень можуть бути вказані:

 • Елькар;
 • Галстена;
 • Хепель;
 • Уросан.

Для профілактики запорів і прискорення виведення білірубіну через кишечник призначають Дюфалак, що володіє пробиотическим ефектом.

Народні засоби можна застосовувати тільки після узгодження з лікарем. Навіть простий відвар шипшини або компрес з магнезиtй не завжди можна поєднувати з основним лікуванням.

Фототерапія для новонароджених

Одне з найбільш ефективних і безпечних засобів лікування – фототерапія. Білірубін, що викликає желтушку – це пігмент, який здатний знаходитися в формі різних ізомерів, один з яких – люмирубин володіє більшою здатністю розчинятися в воді і відповідно швидше виводиться з організму з сечею. Для перетворення білірубіну оптимальний світло з довжиною хвилі 400-500 нм (максимум поглинання знаходиться при 460 нм). Візуально ділянку спектра з необхідною для лікування довжиною хвилі сприймається синє світло. Відповідно, використовуючи лампи, здатні випромінювати світло в заданому діапазоні довжин хвиль можна швидко вивести надлишок білірубіну з організму.

Лікування жовтяниці новонародженого під лампою

Фототерапія проводиться:

 • для лікування фізіологічної жовтяниці;
 • після першого обмінного переливання крові (ОПК) протягом 1-2 діб та для попередження повторних ОПК;
 • для профілактики гіпербілірубінемії, якщо маса тіла новонародженого менше 1250 г;
 • для прискорення розсмоктування гематом і крововиливів;
 • при підготовці до операції або в період реабілітації.

Курс лікування вважається закінченим, коли концентрація білірубіну досягає безпечного рівня і проявляється стійка тенденція до її подальшого зниження.

Показання до фототерапії в залежності від маси тіла дитини при народженні

Маса тіла при народженні, гУровень білірубіну мкмоль/л
менше 1500 85-140
1500-1999 140-200
2000-2500 190-240
більше 2500 255-295

Лікування може проводитися безперервно (24 години) і з перервами по 2 години. У той же час, лікування тривалістю менше 12 годин на добу вважається малоефективним. Зазвичай курс становить 72-90 годин.

Процедура лікування виглядає наступним чином.

 1. Перед початком фотолікування на личко малюка одягають спеціальну маску-окуляри (Natus billiband, Philips), щоб захистити очі.
 2. На статеві органи накладають пов’язку із світлоповертального матеріалу.
 3. Лампу розміщують не менше ніж 50 см від тіла дитини і раз в дві години малюка повертають, щоб уникнути перегрівання та опіків.
 4. Тривалість і кратність процедур призначає лікар. Найчастіше двогодинні сеанси опромінення чергуються з рівним за часом перервою.
 5. При сильно вираженій жовтяниці новонароджений буде лежати під лампою практично постійно, з перервами на годування, гігієнічні чи інші процедури.
 6. У важких випадках мама з дитиною, швидше за все, буде перебувати в стаціонарі, так як при загрозі білірубінової енцефалопатії рівень білірубіну вимірюють з інтервалом 6 годин.

Протипоказання

Фототерапія має деякі протипоказання. Зокрема, світлолікування не призначається при:

 • важких формах анемії;
 • сепсисі;
 • механічної жовтяниці;
 • підвищеної кровоточивості шкіри і слизових оболонок.

Можливі побічні ефекти

При правильному веденні лікування потенційно небезпечні явища виключені, але можлива низка побічних ефектів, які відрізняються в залежності від виду фототерапії. Найменшою кількістю побічних ефектів володіє лікування новонародженого під світлодіодами.

 1. Дефіцит води в організмі. Для його запобігання немовляті дають додатково 25-30 мл води в добу.
 2. Зелений стілець. Це не небезпечно – фарбування пов’язано з виведенням перетвореного білірубіну.
 3. Шкіра дитини може набувати сіро-коричневий відтінок (синдром «бронзового дитини»).
 4. В процесі лікування шкіра немовляти стає більш сухою, можливо – трохи шорсткою, іноді з’являється дрібна висипка.
 5. Тимчасовий недолік вітаміну В2.
 6. Перегрівання.
 7. Пронос.

Після закінчення курсу лікування зазначені явища проходять самі по собі. Однак про будь-які зміни стану малюка слід інформувати вашого доктора.

Крім цього, можлива поява побічних ефектів, які в даний час поки що мало вивчені і проходять перевірку.

 1. Фотохімічні реакції, що ведуть до пошкодження біологічно активних речовин з участю люмирубина.
 2. В майбутньому підвищення ризику злоякісної меланоми шкіри у дитини.

Важливо! Якщо ви все ще сумніваєтеся в тому лікувати або не лікувати свого малюка світлом, пам’ятайте, що сьогодні фототерапія — це в більшості випадків єдина альтернатива обмінного переливання крові дорослої людини немовляті.

Фототерапія новонародженого вдома

Якщо мова йде про звичайну фізіологічної желтушке, лікувати малюка можна і вдома. Лампу можна купити або взяти напрокат. Лікуючий лікар напевно підкаже, де у вашому місті доступна така послуга. У лікаря можна уточнити також рівень цін та інші нюанси оренди лампи. Найбільш зручні для застосування в домашніх умовах системи: BiliBlanket Plus, BiliBed, Wallaby. В кінці статті можна ознайомитися з загальною інформацією про різних лампах, системах, апаратах для лікування жовтяниці новонароджених, їх переваги та недоліки.

Види ламп, апаратів і систем для фототерапії новонародженого

У фототерапевтических системах для лікування новонароджених можуть бути використані різні джерела світла:

 • флуоресцентні лампи (те ж, що і люмінесцентні);
 • галогенові лампи;
 • комбіновані (поєднання волоконно-оптичного світла);
 • світлодіоди (LED).

Розглянемо особливості кожної з них.

Флуоресцентні лампи

Є найбільш поширеними, максимум поглинання їх світла знаходиться в діапазоні 400-550 нм. Підрозділяються на:

 • сині лампи — максимум при 452 нм;
 • зелені лампи – максимум при 517 нм;
 • синьо-зелений (бірюзовий) лампи – максимум при 490 нм.

З усього цього списку найбільш «слабенькими» по ефективності є зелені флуоресцентні лампи, так як більше половини їх випромінювання припадає на діапазон довжин хвиль понад 530 нм, далекий від 460 нм, де перетворення білірубіну в люмирубин проходить максимально.

Багато хто помилково називають флуоресцентні лампи з блакитним світлом ультрафіолетовими лампами (УФ лампа). Це не правильно, так як ультрафіолетове випромінювання починається від довжини хвилі 400 нм і нижче, і тільки невелика частина світла флуоресцентної лампи має довжину хвилі в ультрафіолетовій області.

У деяких країнах поширені лампи денного світла. Вони характеризуються нестабільністю потужності випромінювання з плином часу і, отже, малоефективні. Хороший ефект дає поєднання 4-х ламп синього світла і 2-х ламп денного світла.

Отже, підведемо підсумки, зазначивши переваги і недоліки флуоресцентних ламп.

 1. Сині флуоресцентні лампи є найбільш ефективними в лікуванні жовтяниці новонародженого.
 2. Велика частина інтенсивності випромінювання синіх ламп припадає на діапазон 380-450 нм, в якому поглинати світло білірубіну заважає гемоглобін. Інтенсивність випромінювання поблизу довжини хвилі 460 нм низька.
 3. Використання синьої лампи вимагає використання спеціальних захисних окулярів і стегнах пов’язки.
 4. Всі флуоресцентні лампи мають один суттєвий недолік – в їх випромінюванні є невелика частка ультрафіолету, надає канцерогенний ефект.
 5. Шкідливий вплив таких ламп сильно знижується при вступі світла через стінку інкубатора, зроблену з поліметилметакрилату.
 6. Спектр випромінювання лампи змінюється з часом, тому терапевтичний результат стає менше.
 7. Середній термін експлуатації — 1000-2000 годин.

Важливо! Серед флуоресцентних ламп найбільш ефективними для лікування жовтяниці є сині ультрафіолетові лампи.

Галогенні лампи

 1. Довжина хвилі світла, испускаемой галогенової лампою, становить 380-600 нм.
 2. Інтенсивність випромінювання поблизу довжини хвилі 460 нм, як і у синіх флуоресцентних ламп, низька. Велика частина інтенсивності випромінювання галогенових ламп припадає на діапазон хвиль понад 530 нм, що є неефективним для перетворення білірубіну.
 3. Лампи виробляють значну кількість тепла їх не можна розташовувати поблизу дитини, оскільки велика ймовірність перегріву.
 4. Використання лампи вимагає використання спеціальних захисних окулярів і стегнах пов’язки.
 5. Складно контролювати дозування випромінювання з-за широкого діапазону довжини хвилі.
 6. Інтенсивності світла всередині плями, що створюється світлом лампи, значно більше, ніж по периферії.
 7. Висока вартість порівняно з флуоресцентними лампами.
 8. Термін експлуатації малий — не більше 700 годин.

Всі ці фактори вплинули на невелике поширення галогенових ламп при лікуванні жовтяниці новонароджених.

Комбіновані системи

Це так звані «фотоодеяла» (фиброоптична фототерапія). Світло від галогенових або флуоресцентних синіх ламп передається до шкіри дитини з допомогою світловодів, розташованих в спеціальних світлопровідних ковдрах або фиброоптических подушках.

Приклади фиброоптические системи з застосуванням галогенових ламп:

 • BiliBlanket Plus (GE Healthcare США);
 • Wallaby (Philips/Respironics inc. Нідерланди, Fiberoptic Systems США).

Приклади фиброоптические системи з застосуванням синіх флуоресцентних ламп:

 • BiliBed (Medela)

Важливо! Фиброоптические системи зручно використовувати в домашніх умовах.

Особливості систем фіброоптіческой фототерапії.

 1. Створюють досить високу інтенсивність випромінювання, зорово сприймається як синьо-зелене в діапазоні 400-550 нм.
 2. Випромінювання рівномірний по всій площі.
 3. Інфрачервоне та ультрафіолетове випромінювання фільтрується за допомогою спеціальних фільтрів.
 4. Не вимагають спеціальних захисних пристосувань у вигляді окулярів або стегнах пов’язок для захисту паховій області.
 5. Скорочують час розлуки новонародженого і матері, так як під час процедури можна няньчити і тримати на руках дитину.
 6. Виділяють мало тепла, тому виключений ризик перегріву немовляти.
 7. Малоефективні порівняно з флуоресцентними лампами через обмеженість площі, охоплюваній випромінюванням. У важких випадках використовуються одночасно фотоодеяла і лампи.

Світлодіоди

Лампи на основі над’яскравих світлодіодів є найбільш безпечними і ефективними для фототерапії новонароджених.

 1. Довжина хвилі світла, испускаемой світлодіодами, становить 420-500 нм.
 2. Практично весь спектр випромінюваного ними світла знаходиться поблизу максимуму (460 нм), який поглинає білірубін.
 3. Спектр випромінювання постійний на всьому протязі використання приладу.
 4. Володіють мінімумом побічних ефектів за рахунок відсутності в УФ випромінюванні або інфрачервоної складової.
 5. Зводять до мінімуму імовірність шкідливого впливу на біологічно активні сполуки фотопродуктов білірубіну.
 6. Дуже компактні і не споживають багато енергії.
 7. Термін експлуатації 20000-50000 годин.

Приклади апаратів на основі сверъярких світлодіодів:

 • Natus Neo Blue Light System Phototherapy (Natus Medical Inc., США);
 • Светоняня (ТОВ «Тріма», Саратов);
 • ОФТН-420/470-0 (ВАТ Концерн «Аксіон», Іжевськ).

Приклади апаратів на основі над’яскравих світлодіодних матриць:

 • Малюк (інститут фізики НАН Білорусь);
 • Bilitron 3006 (FanemInc, Бразилія).

Важливо! Для лікування новонародженого оптимальним вибором є фототерапія з застосуванням в якості джерела світла світлодіодів. Додатково лікар може призначити сорбенти або інші медикаментозні засоби, що сприяють виведенню білірубіну.

Отже, підіб’ємо підсумок. В даний час фототерапія з використанням світлодіодів не тільки не поступається фототерапії з використанням флуоресцентних ламп, але і перевершує її за багатьма показниками.