Розвиток дитини в 4 місяці: вага, зріст, як займатися

На четвертому місяці життя дитини відбуваються істотні зміни в його соціальному, психологічному та емоційному розвитку. У цей період дитина вчиться взаємодіяти з оточуючими його людьми, свідомо вивчає іграшки і предмети, починає проявляти активний інтерес до подій навколо подій. Зміни відбуваються у фізичному розвитку, пропорції тіла дитини поступово наближаються до пропорційних параметрами дорослої людини.

Для оцінки рівня розвитку немовляти, якому вже виповнилося 4 місяці, велике значення мають особливості зорового сприйняття і формування мовленнєвих навичок. Навіть якщо дитина трохи відстає від своїх однолітків, це легко можна скорегувати за допомогою спеціальних занять і розвиваючих ігор. Буває і так, що невідповідність навичок немовляти існуючим стандартам є першою ознакою серйозних неврологічних розладів і інших важких патологій, тому батьки повинні знати особливості розвитку дитини в 4 місяці.

Скільки повинен важити дитина в чотири місяці

Протягом першого року життя дитина повинна проходити щомісячний плановий огляд у дільничного педіатра. На кожному прийому малюка обов’язково зважують, вимірюють його зріст, окружність голови і грудної клітини. Це найважливіші антропометричні показники, що дозволяють оцінити стан здоров’я дитини і правильність його розвитку.

Таблиця показників зросту і ваги хлопчиків і дівчаток

ПоказательДевочкиМальчики
Зріст, см 60,0-62,8 60,6-63,1
Вага, кг 5,8-6,6 6,0-7,2
Окружність голови, см 39,9-41,4 40,9-42,8
Окружність грудей, см 39,8-42,1 39,8-43,4

Наприклад, невідповідність розмірів грудної клітки віковим нормам може свідчити про нестачу вітаміну D3 і бути ознакою рахіту – прогресуючого порушення обмінних процесів, що викликає дистрофію кісткової тканини та патології нервової системи. Занадто велика окружність голови в деяких випадках може бути клінічним проявом гідроцефалії – небезпечного захворювання, при якому відбувається накопичення цереброспінальної рідини в шлуночках головного мозку. Для своєчасної діагностики цих захворювань необхідно контролювати зміни в даних параметрах і вчасно звертатися за медичною допомогою.

Не менш важливо регулярно вимірювати зріст і вагу дитини – це допоможе вчасно запідозрити патології ендокринної системи (наприклад, порушення синтезу інсуліну і гормонів надниркових залоз). Вага дитини в 4 місяці може коливатися від 6 до 7 кг Середня прибавка в цей період становить близько 700-750 г, так як рухова активність немовляти ще знаходиться на низькому рівні. Середній зріст чотиримісячної дитини – 64 див. Деякі діти в цьому віці виростають до 68 см – це також вважається варіантом норми, якщо в аналізах крові і сечі не виявлено жодних відхилень.

На вагу і зріст дитини у 4 місяці можуть впливати наступні фактори:

 • тип вигодовування (діти, які отримують в якості харчування молочні суміші, набирають вагу трохи швидше);
 • спадковість;
 • маса тіла при народженні;
 • психоемоційна обстановка в сім’ї;
 • кількість і тривалість прогулянок.

Важливо! Якщо показники фізичного розвитку значно відрізняються від нормальних значень, дитина потребує комплексному обстеженні, так як це може бути ознакою неврологічних, ендокринних розладів, а також захворювань серця і судинної системи.

Що повинен уміти дитина в 4 місяці

У цей віковий період активно розвивається м’язова система дитини, допомагаючи дитині усвідомити своє тіло, вивчити його і підготувати до виконання основного завдання першого року життя — вмінню ходити.

Рухові навички

М’язи дитини в 4-5 місяців уже досить міцні, щоб він міг виконувати багато дій:

 • усвідомлене хапання предметів (не плутати з рефлекторними діями) і перекладання їх з руки в руку;
 • утримання голови в положенні лежачи на животі та піднімання верхньої частини тулуба з опорою на руки ;
 • перевертання зі спини на живіт і назад;
 • підведення плечового корпусу і голови в положенні лежачи на спині (перші спроби сісти);
 • хапання за поперечину або руку дорослого лежачи на спині з спробами підтягування;
 • здатність притримувати ручками груди матері або пляшечку при годуванні;
 • підведення сідниць і відштовхування ніжками в положенні лежачи на животі (задатки повзання).

Після того, як малюк освоїть всі перераховані навички, його краще спускати на підлогу, обмеживши простір для пересування за допомогою подушок або спеціальних підлогових манежів. Це позитивно позначається на фізичному та інтелектуальному розвитку дитини і дозволяє вивчати навколишній світ з нового ракурсу.

Важливо! Ні в якому разі не можна присаживать дитини, якщо він сам не робить спроб сісти і не може самостійно утримувати спину. Занадто ранні спроби посадити малюка можуть стати причиною захворювань хребта (остеохондрозу, сколіозу). У дівчат подібна практика може призвести до порушення функціонування репродуктивних органів і загибу матки.

Фізіологічний розвиток

На четвертому місяці життя в організмі дитини відбуваються важливі фізіологічні зміни, що зачіпають майже всі органи і системи і визначають ступінь його здоров’я та розвитку в майбутньому.

 1. Слух. Дитина здатна визначити джерело звуку. Нормою в цьому віці вважається, якщо малюк проявляє відповідні реакції на звернену до нього з відстані 2-2,5 метрів мова.
 2. Зір. Можливості органу зору сприйняття і диференціації різних відтінків і кольорів розширюються, поліпшується гострота зору. У багатьох дітей у цьому віці може змінитися колір очей. Дитина добре бачить не тільки поблизу, але і як дорослій людині, на відстані 20-30 см. В 4 місяці дитина повинна вміти фокусувати погляд на іграшках та інших предметах, а також людей, які з ним розмовляють. Багато дітей народжуються з легкими формами косоокості, що виникає через слабкість зорових м’язів. У 4 місяців цей стан має пройти. Якщо цього не відбувається, необхідно показати немовляти лікаря, щоб виключити патології органів зору та різні форми неврологічних розладів, наприклад, ДЦП.
 3. Слізні залози. На четвертому місяці життя плач дитини вже супроводжується сльозами, а не просто гучними звуками з негативним забарвленням.
 4. Волосся і нігті. Волосся також починають активно рости у віці 4-5 місяців. Швидше ростуть і нігтьові пластини, шкіра околоногтевых валиків ущільнюється. Це пов’язано з нормалізацією травних процесів і поліпшенням всмоктування корисних елементів, які безпосередньо впливають на живлення волосяних фолікулів і клітин епідермісу.
 5. Травна система. До 4 місяців в організмі дитини нормалізується вироблення травних ферментів, необхідних для перетравлювання і розщеплення їжі. Це проявляється наступними ознаками: усунення кишкових кольок, ущільнення калових мас (оформлення стільця), регулярність випорожнень, розслабленість черевних м’язів. Дитина стає спокійніше. Налагоджується апетит, поліпшується якість сну. Деякі діти у цьому віці можуть перейти на восьмигодинний нічний сон з одним нічним годуванням.
 6. Типові рефлекси новонароджених вже майже не простежуються. Залишаються тільки деякі рефлекси: смоктальний, рефлекс повзання, рефлекс Моро. Частково може зберігатися пошуковий рефлекс, який з часом замінюється реакцією на візуальний подразник (пожвавлення малюка при вигляді пляшечки з сумішшю, грудей, приготовленої до годівлі), хапальний рефлекс, рефлекс Галанта. Якщо хоботковый рефлекс, рефлекс Бабкіна, рефлекс автоматичної ходьби все ще є у дитини до четвертого місяця життя, це може вказувати на ураження центральної нервової системи.

Психічний і емоційний розвиток

Дії дитини стають більш наполегливими та цілеспрямованими, характер врівноважується, поступово сходить нанівець можливість виникнення несподіваного плачу без жодних очевидних причин. У цьому віці дитині цікаво бути одному, вивчати своє тіло, тому деякі діти можуть присвячувати занять без участі дорослих до 30 хвилин

 1. Гуління. В 4 місяці дитина активно гулить під час неспання і намагається вимовляти перші склади, використовуючи приголосні звуки.
 2. Емоційність. Чотиримісячний малюк яскраво виражає свої емоції: сміється, виявляє радість, величається. Йому подобається спілкуватися з дорослими.
 3. Дитина вчиться реагувати на слова мами чи іншої людини, який перебуває з ним більшу частину часу. Багато дітей у цьому віці реагують не тільки на мову близьку людину, але і на його присутність. Це може проявлятися активним гулением, усмішками, розтягуванням приголосних звуків (найчастіше «а», «о» та «у»).
 4. На четвертому-п’ятому місяці життя дитина дізнається голос знайомих йому людей. Реакція може проявлятися поворотом голови, посмішкою, активними рухами руками і ногами. Позитивні емоції можуть виникати під час прослуховування знайомої музики, пісень, улюблених казок.
 5. З’являються зачатки спілкування жестами. Малюк може тягнути ручки, тим самим показуючи своє бажання опинитися на руках у матері.
 6. Дитина проявляє ознаки зацікавленості у навколишніх речах. Якщо він хоче взяти якийсь предмет або трохи краще розглянути його, то його губки витягуються «хоботком», дихання частішає і малюк тягнеться до предмета.
 7. Активне пізнання власного тіла. Руками дитина обмацує свої ніжки, тим самим як би фіксуючи у свідомості факт наявності, вивчає їх, смокче пальці на ногах.

Важливо! Ознакою здорового соціального та емоційного розвитку є поділ оточуючих людей на «своїх» і «чужих». Коли дитина бачить незнайому людину, він проявляється занепокоєння, починає кричати і плакати, намагається відвернутися в іншу сторону. У присутності мами чи інших близьких людей дитина посміхається, активно гулить і проявляє ознаки зацікавленості в спілкуванні.

«Співучість» у немовлят 4-5 місяців є ознакою здорового емоційного розвитку та соціальної адаптації. У цей період важливо більше розмовляти з дитиною, грати в ігри, при цьому пояснюючи всі дії і називаючи навколишні предмети. Позитивно впливає на емоційний і мовленнєвий розвиток читання казок і спів спокійних пісень, наприклад, колискових. Навіть якщо мама не займається з дитиною, але в цей час знаходиться з ним в одному приміщенні, слід частіше спілкуватися з дитиною, щоб поліпшити психоемоційний сприйняття, яке багато в чому визначає характер і особистісні якості дитини в дошкільному і шкільному віці.

Відео календар розвитку дитини від 4 до 5 місяця

Як розвивати чотиримісячної дитини

 1. Підвісні іграшки. Це можуть бути мобілі, іграшки, закріплені на перекладині або просто предмети різного розміру, форми, кольору, фактури, видають звуки, підвішені на прищіпках на мотузочці або резинці поперек ліжечка. З часом старі, обридлі іграшки замінюють новими, а старі ховають і через деякий час використовують знову.
 2. Брязкальця. У віці чотирьох місяців дитині будуть цікаві легкі брязкальця. Бажано, щоб вони були різні. Також як і підвісні іграшки вони за рахунок тактильних відчуттів, звуку, кольору сприяють розвитку дитини. Краще всього, якщо це будуть пластмасові або дерев’яні брязкальця, які легко мити. Дитина неодмінно спробує іграшку на смак. Рот у цьому віці — це найважливіший орган пізнання навколишнього світу, тому перешкоджати тягнути все підряд в рот, значить стримувати нормальний розвиток дитини. Основна турбота мами — це забезпечити чистоту всіх предметів, які знаходяться в доступній близькості від малюка.
 3. Хованки. Бурю захоплення напевно викличе гра з дитиною в хованки. Грати можна, використовуючи різні варіанти: ховатися за пелюшкою або закривати руками очі, а потім знову «перебувати» з вигуком «ку-ку». Дитині буде цікаво поспостерігати і за м’якою іграшкою, яка ховається, то знову повертається. В кінці гри дайте помацати її руками.
 4. Сорока-білобока. Згадайте цю гру з вашого дитинства і вона також як і вам сподобається вашому малюку. Також не забувайте про пальчикових іграх, примовляючи при цьому забавні віршики.
 5. Підтягування. Чотиримісячний малюк цілком може підтягнутися, зачепившись за опору, а якщо це в нього погано виходить, потренуйте його. Дайте зачепитися ручками за великі пальці, а вказівними зафіксуйте долоні і злегка потягніть. Дитина неодмінно спробує підтягнутися. Така вправа допомагає розвинути м’язи поступово дитина зможе вже майже сидіти. Разом з тим, залишати його в сидячому положенні ще небажано, тому необхідно повернути дитину в положення лежачи.
 6. Стрибки. Оскільки м’язи шиї і спини дитини вже достатньо зміцніли, то можна спробувати, підтримуючи дитину під пахви, повчити дитину стрибати. Сидячи підніміть малюка над колінами і опустіть на ніжки, але так, щоб він не встиг повністю перенести на них всю свою вагу. У цей момент знову підніміть дитину. Обов’язково спілкуйтеся з малюком. примовляючи якийсь ритмічний віршик, посміхайтеся, щоб малюк не злякався.
 7. Балачки. Постарайтеся поговорити з дитиною у формі діалогу. Скажіть йому що-небудь, а потім витримайте паузу і ви напевно почуєте відповідь. Більше розмовляйте, описуючи і розповідаючи навколишні предмети. Спілкуючись, не забувайте виражати свої емоції, щоб ваше обличчя було добре видно малюкові. Звичайно ж сенс слів він не зрозуміє, але ваші емоції всі йому скажуть.

Іграшки для розвитку чотиримісячної дитини

Велике значення в правильному розвитку для дитини 4-5 місяців мають іграшки. Педіатри радять купувати для дитини такого віку такі іграшки:

 • яскраві брязкальця, дзвіночки і інші іграшки для залучення уваги і стимулювання навичок повзання;
 • тканинні іграшки і клаптики для розвитку тактильного сприйняття;
 • тканинні мішечки, заповнені різними крупами для розвитку тактильних відчуттів;
 • ганчіркові браслети та іграшки з підвісками для розвитку дрібної моторики.

Всі іграшки повинні бути яскравими і виконаними з безпечних матеріалів. Перевагу слід віддавати виробів, пофарбованим в природні кольори: жовтий, зелений, червоний, синій або оранжевий.

Відео рекомендації по розвитку дитини 3-6 місяців від лікаря невролога Краснової М. А.

Читайте також:

 • Режим дня дитини в 4 місяці
 • Скільки повинен з’їдати суміші або грудного молока дитина
 • Як визначити наїдається дитина грудним молоком або сумішшю
 • Як вибрати кращу суміш для дитини
 • Розвиток дитини по місяців до року

Особливості догляду

 1. Масаж і гімнастика. Основою фізичного розвитку дитини в цей період є масаж і спеціальна гімнастика для немовлят. Вправи краще всього виконувати в першій половині дня, коли дитина виявляється максимальну активність, а масаж дає максимальний лікувальний ефект після вечірнього купання перед підготовкою до сну. Для масажу можна купити спеціальне дитяче масло з екстрактом лаванди – воно відмінно пом’якшує шкіру і має заспокійливу дію, допомагаючи налаштуватися на сон.
 2. Купання. Купати дитину в цей період рекомендується кожен день, так як потові залози працюють активніше, і виділяється піт може викликати подразнення чутливої шкіри. Для купання можна використовувати відвари лікарських трав, морську сіль або хвойні екстракти, але перед їх застосуванням необхідно проконсультуватися з фахівцем. Наприклад, хвойний екстракт (концентрат) не підходить для гіперактивних немовлят і дітей з підвищеною збудливістю.
 3. Прогулянки. Прогулянки повинні бути регулярними і тривалими. Загальна тривалість прогулянок в теплу погоду повинна становити 3-4 години. У холодну пору року перебування на вулиці необхідно обмежити до 2 годин, але зовсім відмовляти від прогулянок не можна, так як вони зміцнюють імунітет і сприяють кращій адаптації до різних погодних умов. Якщо дозволяють погодні умови, краще брати дитину на руки, щоб він міг вивчати навколишній світ, кольору, форми.

Розвиток дитини в 4 місяці рідко по всім параметрам відповідає ідеальним значенням, але це не повинно бути приводом для занепокоєння, якщо лікар не бачить порушень у функціонуванні найважливіших систем дитячого організму. Якщо будуть виявлені серйозні відхилення антропометричних та інших показниках, дитині буде призначено профільне обстеження.