Режим дня дитини в 4 місяці: на грудному і штучному вигодовуванні

Режим дня дитини в 4 місяці істотно відрізняється від розпорядку тримісячне немовля. Це пов’язано із збільшенням тривалості нічного сну – більшість дітей між четвертим і п’ятим місяцем життя переходять на одноразове нічне годування, а тривалість нічного відпочинку досягає 8-9 годин. Особливості психоемоційного та фізіологічного розвитку також вимагає корекції режиму, так як дитина починає активно пізнавати навколишній простір, і періоди безперервного неспання можуть досягати 3-4 годин.

Примірний режим дня і харчування дитини у чотири місяці

Нижче представлений приблизний розпорядок дня чотиримісячної дитини, який кожна мама може відкоригувати з урахуванням особливостей дитини, а також потреб інших членів родини.

Необов’язково прагнути до розпорядку, представленого вище. За статистикою, менше 10 % дітей живуть з режиму, прийнятого за стандартну норму. Всі діти індивідуальні, у кожного свій характер і темпи фізичного та фізіологічного розвитку, що безпосередньо впливають на режим дня. Батьки можуть коригувати наведений розпорядок, але якщо дитина стає неспокійною, відмовляється від їжі, часто вередує, слід порадитися з лікарем. Педіатр допоможе скласти режим, максимально підходить конкретній дитині і відповідає його потребам.

Режим дня тримісячної дитини на грудному вигодовуванні

Режим харчування дітей на початку п’ятого місяця життя вимагає певної корекції. Травна система дитини вже виробляє достатню кількість ферментів, необхідних для засвоєння їжі, тому обсяг молока, що дитина може засвоїти за одне годування, має збільшитися з 150 мл до 180-200 мл У зв’язку з цим шестиразове годування необхідно замінити п’ятиразовим прийомом їжі, збільшивши інтервал між годуваннями до 4 годин.

Якщо мама годує дитину грудьми і дотримується «годування за вимогою», можна залишити звичний для дитини режим, але мінімальний проміжок між прикладываниями має складати 3 години. Це необхідно для нормальної роботи органів травлення, комфортного травлення і запобігання тяжкості в шлунку. Крім того, часті і рясні годування грудним молоком можуть бути причиною зригування навіть у чотиримісячному віці, тому краще не перевантажувати дитячий шлунок.

Важливо! Деякі мами дають груди дитині, варто тільки йому заплакати. Батьки повинні знати, що лише в 13-20 % випадків плач здорову дитину між годуваннями означає почуття голоду. Причин неспокійного поведінки може бути багато: страх, холод (або, навпаки, перегрів), некомфортна одяг, втома. Перш ніж пропонувати груди, необхідно спробувати відволікти дитину і усунути можливі негативні фактори.

Режим дня дитини на штучному або змішаному вигодовуванні

Діти, які отримують в якості основного харчування замінники грудного молока, починаючи з п’ятого місяця життя повинні одержувати харчування 5 разів на день. Інтервал між годуваннями в цей період збільшується з 3 до 4 годин. Це необхідно для профілактики травних розладів, кишкових колік, спазмів і нормального засвоєння їжі. Білок, що міститься в молочних сумішах, засвоюється травної системи дитини довше і важче, ніж білки, складові основу материнського молока

Обсяг порції до 4 місяців має становити 200 мл Якщо дитину як і раніше будуть годувати через кожні 3 години, суміш не встигне повністю засвоїтися, так як ферменти, що розщеплюють білок і молочний цукор, не будуть вироблятися в достатній кількості. Наслідками неправильного годування можуть бути:

 • кишкові спазми і болі в шлунку;
 • рясні зригування неперетравлені молоком;
 • відрижка;
 • посилення метеоризму.

Деяким дітям в цьому віці педіатр може рекомендувати введення прикорму. Зазвичай додаткове харчування потрібно дітям з низько масою тіла, відставанням у фізичному розвитку, які страждають різними формами анемії. Починати прикорм рекомендується з безмолочних каш, в яких відсутня глютен – складний білок, який входить до складу клейковини більшості злаків. Ідеальним вибором для першого знайомства зі злаками буде гречана або рисова каша, але страви з рису не слід давати дітям, схильним до запорів, до шестимісячного віку.

В якості першого прикорму також може використовуватися яблучний сік без цукру, кабачкове пюре і пюре з яблук і груш. Яскраво забарвлені фрукти, а також овочі з великим вмістом пурину вводяться не раніше п’ятимісячного віку. Горох можна давати дитині тільки в 7-8 місяців.

Меню дитини в 4 місяці на штучному вигодовуванні

Зразкове меню дітей, які отримують прикорм, наведено в таблиці нижче. Об’єм страв вказаний для кінця п’ятого місяця життя.

КормлениеЧто давати?
7.00 Молочна суміш – 200 мл
11.00 Гречана каша без молока – 40-50 г (молочна суміш – 150 мл).
15.00 Молочна суміш – 200 мл
19.00 Пюре з кабачків або яблук – 30-40 г (молочна суміш – 160 мл).
23.00 Молочна суміш – 200 мл

Читайте також статті з питань харчування:

 • Скільки повинен з’їдати суміші або грудного молока дитина
 • Як визначити наїдається дитина грудним молоком або сумішшю
 • Вибираємо гіпоалергенну кашу для прикорму
 • Асортимент безмолочних каш для першого прикорму
 • Як вибрати кращу суміш для дитини

Важливо! Для дітей, які перебувають на змішаному вигодовуванні, можна використовувати таку ж схему годівлі, тільки замість молочної суміші у ранкове і денне годування давати дитині груди. Нічні годування необхідно потихеньку скорочувати до 1 рази за ніч. Нічним вважається годування в період з 23 години до 6 години ранку.

Скільки повинна спати дитина в 4 місяці

Тривалість нічного сну у дітей у віці 4 місяців становить від 8 до 10 годин. При правильно організованому режимі харчування багато діти готові обходитися одним нічним годуванням, тому даний період можна використовувати для поступового відучення від нічних підйомів. Якість сну також змінюється – він стає більш спокійним. Якщо дитина в цьому віці продовжує часто прокидатися ночами, вередувати, важко засинає після нічного годування, необхідно проконсультуватися з лікарем і з’ясувати причину. Їх може бути кілька:

 • некомфортне натільна білизна (багато діти погано сплять, якщо внутрішні шви одягу або піжами погано оброблені, тому для сну краще вибирати постільну білизну);
 • голод;
 • занадто низька або висока температура повітря (оптимальним вважається показник 16°-18°);
 • шкірний свербіж (часта причина – використання звичайного прального порошку з сильними ароматизаторами, який погано виполіскується з одягу).

Важливо! Щоб сон немовляти був здоровим і міцним, необхідно велику увагу приділяти прогулянок. Кисень необхідний для нормальної роботи серця, нервової системи, головного мозку. До того ж прогулянки в такому віці можуть стати відмінним розвиваючим заняттям, але не варто виходити на вулицю тільки в періоди неспання дитини. Якщо малюк спить 2-3 рази протягом дня, мінімум один сон повинен бути на свіжому повітрі. Тривалість перебування на вулиці в теплу погоду повинна становити 4-5 годин.

У деяких випадках причиною переривчастого сну і частих підйомів можуть бути хронічні уповільнені захворювання зі слабкою симптоматикою, тому консультація лікаря в таких випадках необхідна.

Денний сон в 4 місяці також змінюється. Загальна тривалість щоденного відпочинку повинна становити приблизно 5-6 годин, але є діти, які в цьому віці переходять на одноразовий денний сон тривалістю 3-4 години, при цьому відчувають себе добре і розвиваються у відповідності з віковими нормами. Педіатр радять ділити денний сон мінімум на 2 рази (ще краще – на 3 сну тривалість 2 години кожен), але якщо дитина зберігає активність і хороший апетит при одноразовому відпочинку, не варто втручатися і намагатися скорегувати режим, як це вимагають стандарти педіатрії.

Читайте також статті з питань розвитку дитини:

 • Розвиток дитини по місяців до року
 • Розвиток дитини в 4 місяці
 • Що повинен уміти дитина в 4 місяці