Режим дня дитини до 5 місяців на грудному і штучному вигодовуванні

Турбота, увага та любов мами вкрай важливі для будь-якої дитини, але особливо значимі в дитячому віці. Саме від мами залежить здоров’я малюка, його благополуччя в житті, розвиток здібностей, настрій, ставлення до навколишнього світу і безліч інших речей, які формуються, розвиваються і закладаються в процесі щоденного спілкування та догляду. Щоб все встигнути вчасно важливо правильно організувати режим дня дитини. Якщо ж такого поняття як «режим» для вас все ще не існує п’ять місяців життя малюка, то ще не пізно все виправити.

Примірний режим дня дитини в п’ять місяців

Режим дня п’ятимісячної дитини значно відрізняється від новонародженого. Відбувається збільшення часу неспання за рахунок зниження тривалості сну, змінюється режим харчування, з’являється можливість урізноманітнити меню за рахунок введення прикорму.

Примірний режим дня дитини п’яти місяців життя по годинах

Як змінюється харчування

Найважливішими складовими режиму дня п’ятимісячної дитини є годівля і сон. Від того, яке харчування отримує дитина в цьому віці і наскільки повноцінно він відпочиває, залежить його здоров’я в майбутньому. Незважаючи на те, що з 4 місяців дитині вже можна вводити в меню безмолочні каші, деякі види фруктів та овочів у вигляді пюре, основою раціону як і раніше залишається грудне молоко або адаптовану молочну суміш. За одне годування п’ятимісячний малюк може випивати до 180-210 мл молока або суміші – саме таку кількість вважається віковою нормою, відповідає фізіологічним потребам дитячого організму. У той же час, раціон харчування дітей з різним типом вигодовування в 5 місяців може істотно відрізнятися.

Режим дня п’ятимісячної дитини на грудному вигодовуванні

Діти, які отримують грудне молоко, в 5 місяців зазвичай тільки починають знайомитися з новими продуктами, так як Союз педіатрів Росії і Всесвітня Організація охорони здоров’я не рекомендують вводити які-небудь продукти або напої до досягнення шестимісячного віку. Більш раннє введення прикорму може бути показано в наступних випадках:

 • недостатнє вироблення молока у мами;
 • убоге, нерегулярне і неповноцінне харчування, що не дозволяє забезпечити якісний хімічний склад грудного молока (низький вміст вітамінів, мінералів, кислот і поживних речовин);
 • хвороба матері, вимагає прийому сильнодіючих токсичних препаратів і припинення лактації;
 • ознаки залізодефіцитної анемії у дитини (рівень гемоглобіну менше 100-120 г/л);
 • ознаки готовності дитини до введення нових харчових продуктів.

Прикорм у цьому віці необхідно ще й тому, що на п’ятому-шостому місяці лактації відбувається природне зниження рівня заліза в материнському молоці, брак якого можна компенсувати введенням у дитячий раціон яблучного пюре і гречаної каші.

Режим дня дитини на штучному або змішаному вигодовуванні

Дітям, які отримують штучне або змішане харчування, для нормальної роботи травної системи і стимулювання роботи кишечника педіатри рекомендують вводити прикорм, починаючи з чотиримісячного віку. Зазвичай це яблучне пюре, безмолочна гречана або вівсяна каша або пюре з кабачків. У 5 місяців діти-«ті, хто на штучному» вже повинні з’їдати близько 200-300 г прикорму в день, а одне годування може бути повністю замінено кашею або овочевим пюре (до кінця шостого місяця).

Як вводити прикорм дитині 5 місяців

Батьки повинні знати, що період між п’ятим і сьомим місяцем – один з найважливіших у житті дитини, так як саме в цей час дитина починає отримувати перший прикорм і знайомиться з новими харчовими антигенами. Правильно введений перший прикорм відіграє велику роль у становленні імунної системи немовляти і визначає, чи буде малюк схильний до алергій надалі, тому харчування необхідно організовувати правильно. Головне, чого необхідно дотримуватися під час знайомства малюка з новими продуктами, – принципи помірність і поступовість. Деякі діти, особливо що знаходяться на штучному вигодовуванні, з задоволенням пробують нове блюдо і виявляють ознаки харчового інтересу. Це хороший знак, але поспішати не варто, навіть якщо малюк з’їв встановлену йому норму і вимагає ще. Починати прикорм необхідно з дуже маленької кількості фруктового або овочевого пюре – не більше 1 ложечки.

Важливо! Дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні, кількість рослинного масла необхідно зменшити до 1-2 м, так як адаптовані замінники молока містять необхідну кількість жиророзчинних вітамінів і незамінних жирних кислот.

Норма по кількості прикорму в 5 місяців (скільки повинен з’їдати дитина до кінця шостого місяця)

Назва продуктаФизиологическая норма
Пюре з фруктів гіпоалергенних 50 г
Фруктові соки 50 мл
Пюре із зелених і жовтих овочів 100-150 г
Рослинна олія 3 р
Дитяче печиво 5 г
Каша безмолочна 120 г
Каша молочна 100 г

Давати новий продукт слід перше ранкове годування. По-перше, дитина буде голодний, і ймовірність, що він спробує те, що йому пропонують, буде вище, а, по-друге, батьки зможуть уважно поспостерігати за малюком протягом дня і зазначити, чи не з’явилося якихось неприємних реакцій у відповідь на новий прикорм (запори, діарея, висип, шкірний свербіж тощо). Раніше педіатри радили не збільшувати кількість продукту протягом одного тижня, але зараз рекомендації трохи змінилися: якщо дитина з апетитом їсть запропоноване блюдо, у нього немає травних розладів та симптомів алергії, збільшувати обсяг продукту можна через 3-4 дні, поступово доводячи його до вікової норми.

Чим можна годувати дитину

Знайомити малюка з новими продуктами рекомендується починати з овочевих пюре або безмолочних каш. Раніше в якості першого прикорму педіатри радили давати яблучне пюре, але зараз рекомендації змінилися, і експерти в області дитячого харчування радять починати введення нових продуктів у раціон з овочів, щоб дитина не звик до солодкої їжі. Навіть фруктове пюре без цукру має приємний солодкий смак, після якого дитина може відмовитися пробувати несолоні і несолодкі овочі.

Ідеальним продуктом для першого знайомства є кабачок. Він дуже рідко викликає харчову алергію, містить багато мінеральних солей, поповнює нестачу рідини (що особливо важливо для малюків, що перебувають на штучному вигодовуванні) має солодкуватий смак, який дуже подобається дітям. Поступово в раціон можна додати брокколі, картоплю, цвітну капусту. На початку шостого місяця життя дитині також можна пропонувати овочі і фрукти, що мають яскраве забарвлення, наприклад:

 • гарбуз;
 • морква;
 • солодкий болгарський перець;
 • персики.

Яблука, груші, чорнослив можна вводити в меню з 4 місяців. Банани дозволені для вживання з п’ятимісячного віку, але якщо дитина схильна до травних розладів і запорів, їх введення краще відкласти до 6 місяців. Томати, горох можна давати дітям не раніше 7 місяців.

В якості перших каш для прикорму педіатри радять давати гречану або вівсяну – вони володіють підвищеними гіпоалергенними властивостями, добре переносяться і містять всі необхідні дитячому організму мінерали і вітаміни (особливо залізо). Каші можна додавати фруктове або овочеве пюре, трохи рослинної олії. Збільшувати обсяг добової каші в раціоні немовляти до рекомендованої норми потрібно протягом 3-4 тижнів. Якщо у дитини немає проблем з травленням, і він охоче їсть каші без молока, можна запропонувати йому молочну кашу (не більше 20-30 г за один раз).

Важливо! Дітям, які засвоюють добре молочний цукор, до кінця шостого місяця життя можна давати нежирний йогурт або вершки. Їх зазвичай в невеликій кількості додають у пюре з фруктів. Вводити в меню сир потрібно не раніше 6-8 місяців (те ж саме стосується і м’яса).

Що можна давати дитині пити

Основним напоєм в раціоні дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, залишається грудне молоко. В якості прикорму можна давати малюкові трохи яблучного або грушевого соку, відвару шипшини або компоту із сухофруктів, звареного без додавання цукру. Деякі радять у цьому віці давати дитині кисіль, але фахівці радять почекати до шестимісячного віку, щоб організм міг виробляти достатню кількість травних ферментів, необхідних для засвоєння крохмалю. Питні йогурти, кефір, молочні напої з додаванням злаків не вводяться в раціон раніше 6-7 місяців.

Зразкове меню

 • 6.00 – грудне молоко або адаптовану молочну суміш (180-210 мл);
 • 10.00 – каша на молоці або безмолочна (100 г), молоко або суміш;
 • 14.00 – овочеве пюре (80-100 г), молоко або суміш;
 • 17.00 – дитяче печиво (5 г), фруктовий сік (50 мл), молок або суміш;
 • 19.00 – фруктове пюре (50 г), молоко або суміш;
 • 22.00-23.00 – грудне молоко або адаптовану молочну суміш (210 мл).

Це меню може коригуватися з урахуванням апетиту дитини, його фізіологічних потреб та інших індивідуальних особливостей.

Читайте також статті з питань харчування:

 • Скільки повинен з’їдати суміші або грудного молока дитина
 • Як визначити наїдається дитина грудним молоком або сумішшю
 • Вибираємо гіпоалергенну кашу для прикорму
 • Асортимент безмолочних каш для першого прикорму
 • Як вибрати кращу суміш для дитини
 • Каші на козячому молоці

Скільки повинна спати дитина в п’ять місяців

Сон не менш важливий для правильного розвитку і росту дитини, так як під час сну організм отримує необхідний відпочинок, а нервова система повністю відновлюється. П’ятимісячна дитина може спати до 15-16 годин на добу, з них нічний сон становить близько 8-9 годин. На нічні годування дитина в 5 місяців може прокидатися до 1-2 разів. При грудному вигодовуванні фахівці рекомендують в цьому віці зберігати режим годувань «на вимогу». Якщо малюк отримує штучне або змішане харчування, і при цьому часто прокидається вночі, необхідно з’ясувати причину, так як годувати дитину при даному типі вигодовуванні слід строго за встановленими нормами. Найбільш ймовірні причини неспокійного сну в 5 місяців перераховані нижче.

 • Кольки. У деяких дітей травна система повністю «дозріває» до шестимісячного віку, тому в 5 місяців дитини ще можуть мучити кишкові коліки. Для боротьби з кишковими спазмами можна використовувати лікарські препарати («Еспумізан», «Боботик»), масаж живота і сухе тепло.
 • Голод. Ця проблема частіше зустрічається у дітей на грудному вигодовуванні, так як немає можливості проконтролювати, скільки молока випив дитина в останнє годування. Якщо дитина часто прокидається вночі і з апетитом їсть в цей час, необхідно останній прийом їжі зробити більш калорійним – замість пюре додати в раціон молочну кашу.
 • Дискомфорт. Його може викликати незручне білизна, різкі звуки, яскраве світло. Неприємні відчуття можуть бути спровоковані занадто холодним чи жарким повітрям, тому важливо підтримувати певний температурний режим в дитячій кімнаті – близько 16°-18°.

Сон дитини буде краще і спокійніше, якщо під час дня з немовлям багато займаються, гуляють і правильно здійснюють повсякденний догляд.

Догляд за дитиною

Гігієнічний режим включає підмивання при зміні підгузника, купання перед сном, умивання після ранкового сну, очищення шкіри протягом дня, якщо дитина забрудниться під час гри або годування. Купати дитину краще всього перед сном, але є діти, які стають гіперактивними після водних процедур – таким малюкам краще приймати ванну в першій половині дня, наприклад, перед денним сном.

Гуляти з п’ятимісячним дитиною рекомендується 2 рази на день. Краще всього не укладати дитини в коляску відразу після виходу з будинку, а трохи потримати його на руках, щоб малюк зміг подивитися на навколишні предмети, людей і тварин. Навіть десятихвилинні «екскурсії» по власному дворі чи дитячому майданчику позитивно впливає на розвиток органів зору, тактильне сприйняття (якщо мама дає дитині доторкнутися листочки, рослини, дерева) і загальне інтелектуальне розвиток дитини. Тривалість прогулянок повинна бути не менше 2 годин.

Читайте також статті з питань розвитку дитини:

 • Розвиток дитини по місяців до року
 • Розвиток дитини 5 місяців
 • Що повинен уміти дитина в 5 місяців

Дотримання режиму сну і неспання, правильна організація харчування необхідні для здорового росту і правильного розвитку дитини. Якщо мама не може самостійно організувати день немовляти з урахуванням його потреб, вона може звернутися за допомогою до дільничного педіатра або спеціальним консультанту, які є в багатьох великих містах.