Противірусні препарати для дітей: недорогі, але ефективні.

Вірусні захворювання вимагають негайного лікування, особливо у дітей, оскільки сильно виснажують організм малюків. Імунітет до вірусів мінімальний, оскільки віруси постійно мутують і отримати захист на тривалий час просто не можна. У зв’язку з цим постає питання про доцільність застосування противірусних препаратів у дітей, ефективності конкретних медикаментів стосовно того чи іншого збудника.

Як діють противірусні препарати

Віруси є особливими формами матерії. Оскільки вони не мають власного метаболізму, то підтримувати життя можуть лише за умови паразитування у господаря. Тут же вірус не тільки живе, але і активно розмножується, вражаючи все більше здорових клітин своїм дочірніми частинками.

Такі унікальні здатності вірусу забезпечує його природна особливість. А саме – наявність генетичного матеріалу у вигляді рибонуклеїнової або дезоксирибонуклеїнової кислот, захищених спеціальною оболонкою – капсидой. Механізм зараження відбувається в кілька етапів.

 1. Проникаючи в організм, вірус скидає оболонку і вбудовується в генний матеріал клітини господаря, підпорядковуючи роботу клітини своїм потребам.
 2. Починається копіювання (реплікація) генного матеріалу вірусу.
 3. Накопичення продуктів реплікації призводить в кінцевому підсумку до вичерпання життєвих ресурсів клітини та її загибелі.
 4. З загиблої клітини вірус виходить назовні і заражає сусідні здорові клітини.

Весь цей час йде активна боротьба імунної системи з непроханими гостями.

 1. Організм намагається побудувати перешкоду для загарбників — відбувається активне вироблення спеціального білка — інтерферону, який не дає вірусам заражати нові клітини. Одночасно підвищується температура тіла.
 2. Кидає в бій своїх універсальних захисників — спеціальні імунні клітини (макрофаги і лімфоцити), які знищують вірус.
 3. Вивчивши вірус, організм знищує тил ворога за допомогою цитотоксичних лімфоцитів, здатних ліквідувати заражену клітину цілком.
 4. Одночасно з боротьбою на клітинному рівні створюються супер-вбивці, так звані В-лімфоцити, які добре знають вірус і оснащені спеціально розробленим проти нього зброєю — білками-імуноглобулінами.

Принцип дії більшості противірусних препаратів побудований на механізмах, схожих з тими, які використовують імунна система організму.

Існують препарати, що містять спеціально виділений інтерферон або індуктори (интерфероногены), здатні допомогти організму швидко підвищити концентрацію інтерферону з мінімальними витратами власних ресурсів або які стимулюють клітини на його вироблення. Ці препарати здатні допомогти, якщо тільки їх прийом збігся з природним підвищенням рівня інтерферону в організмі, тобто у перші 24-72 години від початку захворювання. Надалі їх прийом марний, оскільки починають діяти інші механізми захисту.

До іншої групи відносяться штучно створені препарати. Деякі з них перешкоджають проникненню вірусу в клітину, інші блокують вивільнення вірусного генома або реплікації, а треті не дають утворюватися новим вірусів і виходити назовні для ураження інших здорових клітин. Діють препарати в клітинах, вже уражених вірусом, причому вони не втручаються в роботу здорових клітин. Заражені клітини в більшості випадків гинуть, оскільки їх обмін речовин уже порушено вірусом.

Класифікація

Є безліч класифікацій противірусних препаратів, але на практиці і лікарі, і пацієнти все частіше звикли користуватися класифікацією по призначенню препарату, тобто на який конкретний збудник, діє це ліки.

 1. Противогерпетические і противоцитомегаловирусные препарати – найбільш ефективна група противірусних засобів, активний відносно вірусу герпесу і цитомегаловірусу. До таких засобів можна віднести Ацикловір, Аміксин, Фоскарнет.
 2. Противооспенные препарати — Метизасон.
 3. Препарати, спрямовані на боротьбу з ВІЛ — Зидовудин, Ритонавір.
 4. Протигрипозні препарати – застосовуються для лікування від вірусу грипу. До таких препаратів відносять Арбідол, Гипорамин, Римантадин.
 5. Препарати широкого спектру дії — Рибавірин, Ламівудин, Зидовудин, Ритонавір. До цієї ж групи відносять більшість інтерферонів і интерфероногенов.

Звичайно, далеко не всі ці препарати можна приймати дітям, тому лікування обов’язково повинен підбирати лікар. Необґрунтоване втручання в дитячий імунітет може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям у дитини. До того ж, незважаючи на всі успіхи фармацевтичної промисловості зараз не у всіх препаратів вдається мінімізувати їх шкідливий вплив на організм, хоча і користь вони надають, безсумнівно, велику. До того ж, противірусні препарати впливають на реплікацію, тобто відтворення вірусу, а от протистояти вбудовуванню вірусу в геном клітини хазяїна препарати ще не можуть.

Важливо! Недоліком протигрипозних препаратів є те, що вони діють лише в активному періоді реплікації, який складає перші 2-3 доби від проникнення вірусу в організм. Пізніше пити противірусні препарати від грипу не має сенсу.

Як підібрати недорогий, але ефективний препарат для дитини?

Найчастіше батьків цікавлять протигрипозні препарати для дітей, особливо в період сезонного зростання частоти захворювання на грип та ГРВІ. Для дітей молодшого шкільного і дитсадівського віку з профілактичною метою радять застосовувати препарати інтерферону, а для старших школярів Римантадин. Обидва цих кошти доступні за ціною і відносно безпечні. Однак, якщо дитина вже захворіла, перше, що потрібно зробити — це звернутися до лікаря. Педіатри радять максимально відповідально ставитися до прийому противірусних препаратів, тому не радять батькам займатися самолікуванням. Кошти необхідно давати виключно у рекомендованих дозах і не перевищуючи тривалості курсу лікування. При підборі лікарі враховують вік дитини, тип вірусу, який виявлено, стадія розвитку захворювання.

Якщо говорити про вартість препаратів, то лікарі рекомендують як найбільш дешеві препарати вітчизняного виробництва, так і більш дорогі кошти іноземних фірм. При деяких захворюваннях є сенс купувати дженерики – ідентичні препарати-аналоги, які виготовляються в інших країнах на сертифікованому обладнанні, схваленому компанією-виробником ліків. Простіше кажучи, фірми купують ліцензію на виробництво противірусних засобів, але якість обіцяють не нижче, ніж в оригінального виробника. Такі труднощі з придбанням зазвичай виникають для лікування специфічних захворювань, наприклад, гепатиту або ВІЛ-інфекції, оскільки не всі препарати сертифіковані в Росії і придбати їх у вітчизняних аптеках просто не можна.

Противірусні препарати для дітей від 3 років

Тип препаратаНазначениеНаименование і форма випуску, країна производительПоказания до применениюЭффективность
Синтетичні. Проти ГРВІ та грипу. Арбідол, капсули, (Росія). Грип А і В, ГРВІ, в комплексній терапії рецидивуючого герпесу, хронічного бронхіту, пневмонії, ротавірусної інфекції. Думка про ефективність неоднозначно, включений до класифікатора ВООЗ.
Противогерпетические. Ацикловір, мазь, таблетки, капсули, (Росія, Китай, Швейцарія). Герпесу 1 і 2 типу, цитомегаловірус, вірус варіцелла і зостер, вірус Епштейна-Барра. Ефективний, включений до класифікатора ВООЗ.
Широкого спектру дії. Гропріносин, таблетки, (Угорщина). Вірусні інфекції, герпес 1 і 2 типу, підгострий склерозуючий паненцефаліт, профілактика ГРВІ, грипу. Думка про ефективність неоднозначно, прийнятий до вживання у Великобританії.
Интерфероногены, на основі модифікованого рослинної сировини. Широкого спектру дії. Кагоцел, таблетки, (Росія). Профілактика і лікування грипу та ГРВІ. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.
Интерфероногены рослинного походження. Алпізарін, таблетки, (Росія). Вірус герпесу, цитомегаловірус, оперізувальний лишай, вітрянка, стоматит. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.
Гипорамин, таблетки (Росія). Грип А і В, парагрип, ГРВІ, простий герпес, цитомегаловірус, оперізувальний лишай, вітрянка, в комплексної терапії ангіни. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.
Флакозид, таблетки, (Росія). Герпес, гепатити А і В, оперізувальний лишай, кір, вітрянка, ураження печінки. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ, довіднику РЛС.

Противірусні препарати для дітей від 1 року до 3 років

Тип препаратаНазначениеНаименование і форма випуску, країна производительПоказания до применениюЭффективность
Синтетичні Проти ГРВІ та грипу. Альгирем (Орвирем), сироп, (Росія). Профілактика та лікування в перші дні грипу А. Ефективність останнім часом знизилася, включений до класифікатора ВООЗ.
Таміфлю, капсули, порошок, (Німеччина, Швейцарія, Франція). Лікування та профілактика грипу. Ефективний, включений до класифікатора ВООЗ.
Противогерпетические. Ацикловір, мазь, таблетки, капсули, (Росія, Китай, Швейцарія). Герпесу 1 і 2 типу, цитомегаловірус, вірус варіцелла і зостер, вірус Епштейна-Барра. Ефективний, включений до класифікатора ВООЗ.
Интерфероногены синтетичного походження Проти ГРВІ та грипу. Цитовир 3, сироп, (Росія). Профілактика грипу та ГРВІ, у складі комплексної терапії. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.

Противірусні препарати для дітей до 1 року

Тип препаратаНазначениеНаименование і форма випуску, країна производительПоказания до применениюС якого місяця можна ребенкуЭффективность
Синтетичні Проти ГРВІ та грипу. Оксолін, мазь, (Росія). Профілактика грипу, лікування вірусних ринітів і вірусних захворювань шкіри. З народження. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.
Тимоген, розчин для ін’єкцій. У складі комплексної терапії при вірусних і бактеріальних інфекціях. З 6 місяців. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.
Полудан, краплі в ніс, (Росія). Лікування грипу та ГРВІ. З народження. Думка про ефективність неоднозначно, немає в класифікаторі ВООЗ.
Інтерферони Широкого спектру дії. Інтерферон, апмпулы, (Росія). Интерназально при ГРВІ і грипі. З народження. Думка про ефективність интерназального застосування неоднозначно, внесений до класифікатора ВООЗ як препарат проти гепатиту.
Віферон, свічки, (Росія). Вірусні захворювання різної природи. З народження. Думка про ефективність неоднозначно, рекомендований до застосування в США.

Дитячі гомеопатичні противірусні препарати: чи є користь?

Гомеопатичні противірусні засоби виробляються як в Росії, так і за кордоном. Серед них досить багато «гучних» найпопулярніших назв – австрійський Афлубін, французький Оциллококкцинум, російські Анаферон і Эргоферон.

Відмітна особливість цих препаратів – низький вміст діючих речовин, тому лікарі рекомендують їх давати багато разів, щоб отримати необхідну концентрацію в організмі. Саме тому ці препарати рекомендовані навіть самим маленьким пацієнтам, адже, по суті, їх склад містить у собі лактозу, сахарозу та інші наповнювачі. А ось діючої речовини тут міститься надзвичайно мало.

Як і всі препарати, вони мають схему прийому, яка розписується лікарем індивідуально для кожної дитини в залежності від віку, характеру захворювання та інших особливостей. Подібні противірусні препарати допомагають, проте точно виявити механізм їх дії до сьогоднішнього дня не вдається. До того ж, вони не здатні впоратися з більш важкими захворюваннями, такими як гепатит та ВІЛ-інфекція. Саме тому лікарі призначають з легкістю препарати цього роду, адже протипоказань і побічних ефектів у них немає.

Що ж стосується користі гомеопатичних противірусних засобів, тут можна сперечатися, але навіть у лікарському середовищі не всі препарати сприймаються однозначно. Багато лікарі ставлять противірусну гомеопатію в один ряд з плацебо. Призначають їх при легкому перебігу захворювання, однак, у важких випадках застосовувати гомеопатичні засоби не можна, інакше вірус буде все більше вражати організм, а боротьби з ним буде недостатньо.

Список противірусних гомеопатичних препаратів для дітей:

 • Анаферон;
 • Эргоферон;
 • Інфлюцид;
 • Енгістол;
 • Афлубін;
 • Вібуркол;
 • Оциллококцинум.

Які противірусні препарати не варто давати дітям

Як і у будь-якої групи препаратів, у противірусних засобів є медикаменти, які дітям категорично не можна приймати. Причина такого обережного ставлення до медикаментів – небудь не повна вивченість впливу препарату на організм дитини, або наявність серйозних побічних ефектів. До таких препаратів відносять:

 • Адапромин;
 • Амантадин;
 • Йодантипирин;
 • Неовір;
 • Рибавірин;
 • Триазавирин.

 Читайте також:

 • Свічки Кипферон для дітей
 • Свічки Генферон лайт для дітей
 • Свічки Віферон для дітей
 • Жарознижуючі препарати для новонароджених і немовлят до року

Чи можна приймати противірусні препарати разом з антибіотиками

Антибіотики та противірусні препарати є принципово різними медикаментами, які діють на різні види збудників. Антибіотиками немає сенсу лікувати вірусне захворювання, оскільки антибіотики впливають на патологічну мікрофлору, але не на вірус. При ураженні організму бактеріями противірусні препарати самі по собі корисні не будуть, але опосередковано вони можуть поліпшити лікування бактеріальної інфекції, оскільки активізують імунітет організму, не вбиваючи патогенну мікрофлору.

Призначення того чи іншого виду препарату робить лікар – саме педіатр ставить діагноз і диференціює бактеріальну інфекцію від вірусної. Тому на питання, чи можна застосовувати антибіотики з противірусними препаратами разом, дається позитивна відповідь, але от чи потрібно це робити? Лікарі призначають одночасний прийом антибіотиків та противірусних препаратів в тому випадку, якщо у дитини розвинулась суперінфекція, тобто на тлі одного захворювання ослаблений організм не впорався і став мішенню іншої патології. Тоді призначення обох видів препаратів буде виправдано і принесе бажаний ефект.