Передміхурова залоза: розміри, норма об’єму по УЗД у дорослих чоловіків

Все про передміхуровій залозі чоловіків

Простата – головний орган репродуктивної системи у чоловіків. Головною функцією простати є вироблення секрету, який входить в загальний склад сперми.

Передміхурова залоза – досить вразливе місце у чоловіків, особливо у віковій групі від 35 до 40 років.

Негативно відіб’ється на роботі, простати можуть різноманітні інфекції, новоутворення, переохолодження. Навіть статева активність може впливати на стан простати, з причини того, що тривале утримання від статевої близькості підвищує ризик виникнення застою крові в малому тазу.

Для визначення стану простати, кваліфіковані фахівці здійснюють пальпацію.

Запальний процес вищевказаного органу може бути спровокований різноманітними вірусами або бактеріями, мікроорганізмами і грибками.

Шляхи попадання інфекції:

 • в процесі статевої близькості інфекція може проникнути через уретру;
 • інфекція може потрапити з током крові, якщо у пацієнта існують вогнища запалення в організмі, наприклад: ангіна, гайморит, гнійні вогнища на шкірних покривах та інше;
 • інфекція може потрапити в простату з током лімфи, у випадках виникнення запального процесу.

Гіпертрофія передміхурової залози у чоловіків

Гіпертрофія передміхурової залози – це збільшення в розмірах залозок, які перебувають у чоловіків, через який проходить сечівник. Розмір простати може сильно збільшитися, відповідно виникає сильний тиск на сечівник, що надалі буде заважати нормальному випорожненню.

Згідно зі статистикою, у чоловіків старше 50 років при виникненні збільшення простати, явною симптоматики не простежується. В залежності від вікової категорії, повноцінного стану пацієнта, а також ступеня збільшення передміхурової залози, недуга, можливо, вилікувати за допомогою антибіотиків або операції.

Головне про передміхуровій залозі

Простата охоплює верхню частину сечівника. Форма, а також щільність зазначеного органу суто індивідуальна, зміна відбуваються зі збільшенням віку.

Простата може моментально реагувати не невеликі патологічні зміни. Будова чоловічого органу досить оригінальне, і має кілька ембріональних зон.

Простата відіграє важливу роль у статевій функції, відбувається вироблення секрету, який способі перемішуватися з насіннєвою рідиною, відбувається підтримка активності сперматозоїдів.

Сама залоза складається з правої і лівої частки. Певна категорія лікарів виділяється ще середню частку. Заліза також виробляє простатический сік.

До складу простатичного соку входить велика кількість активних речовин. Більш того, цей сік дуже добре живить сперматозоїди, вже після того, як вони покинули чоловічий статевий орган.

Повноцінна робота простати має прямий зв’язок з чоловічим гормоном – прогестероном, який несе відповідальність за статеві ознаки.

Причини виникнення гіпертрофії тканин залози

Існують певні причини, які можуть спровокувати збільшення передміхурової залози.

Гормональний збій, що виник внаслідок вікових змін, вважається першою причиною, яка впливає на утворення захворювання. Важливу роль відіграють раніше виникли пухлини, згустки крові в різних артеріях, запалення або розлади в обміні речовин.

Збільшуючись у розмірах, простата має сильний тиск на сечовий міхур, відповідно виникають проблеми з відходженням сечі.

Симптоми і наслідки

Якщо простата не досягла великого розміру, явною симптоматики може не бути. Певні занепокоєння виникають, коли передміхурова залоза досягає великого розміру.

 • Пацієнт висловлює скарги на постійну слабкість, зниження працездатності, надмірну дратівливість.
 • У чоловіка виникають часті позиви на сечовипускання, як правило, вночі.
 • Струмінь сечі може бути слабка, іноді переривчаста.
 • Виникають больові відчуття в області паху і поперековому відділі.
 • В результаті порушення нормального відтоку сечі, відбувається зміна кислотності, відповідно ймовірність виникнення каменів в сечовивідній системі значно збільшується.

При несвоєчасному проходженні лікування значне збільшення передміхурової залози може спровокувати виникнення ниркової недостатності. Якщо захворювання прогресує, процес сечовипускання може зовсім відсутні.

Своєчасна діагностика – запорука якісного лікування

Існує кілька способів, які можуть підтвердити або спростувати діагноз.

Трансабдомінальне УЗД

Цей варіант вважається найбільш доступним, і не приносить хворому ніякого сильного дискомфорту. Попередньо хворого готують. Приблизно за 3 години до проведення процедури хворому необхідно випити не менше літра рідини, це допоможе добре наповнити сечовий міхур, відповідно покази будуть чіткіше.

Процедура полягає в тому, хворий лягає на спину. Спеціальні УЗ датчики роблять сканування простати у звичайній подовжній і поперечній площині.

Визначивши три розміру простати, кваліфікований спеціаліст повинен правильно розрахувати обсяг, нормальний показник не повинен перевищувати 28 см?.

Після здійснення сечовипускання, медики повинні визначити обсяг залишкової сечі, цей показник досить важливий, так як грає значиму роль у постановки діагнозу. Протипоказань до даного способу дослідження не існує.

Трансректальне спосіб

Цей метод є найбільш інформативним. Нижче описано, як проводять це дослідження.

Високочастотні датчики показують гарне розширення. Показується детальне будова, структура кожної часточки, а також визначається загальний стан судин. Зазначений метод допомагає визначити будь-яку форму гострого або хронічного простатиту, злоякісне утворення.

В період проходження процедури, хворий може відчувати невеликий дискомфорт, так як датчик має невеликі розміри. Перед здійсненням процедури, на датчик попередньо надівається спеціальний чохол, який намазується засобом.

В процесі процедури хворий лежить на боці, максимально підібгавши ноги до грудей. Як правило, процедура по часу не займе більше 20 хвилин. Не варто затягувати лікування, так як виявлення недуги на початковій стадії, збільшує ймовірність повного одужання.

Методи лікування

Курс лікування передміхурової залози призначається лише після повноцінного огляду у кваліфікованого фахівця.

Існує два способи лікування проблеми:

 1. консервативний спосіб
 2. операція

І хвороба, і симптом

Гіпертрофія простати може прогресувати і існувати як окрема патологія, і може бути в якості симптому при інших недугах сечостатевої системи.

Збільшення розміру простати діагностується в період дослідження гострої або хронічної форми простатиту, а також венеричного захворювання.

Консервативний спосіб

Консервативне лікування ґрунтується на проходження медикаментозного курсу. Хворому призначають прийом спеціальних антибактеріальних ліків. Всі препарати призначаються з урахуванням індивідуальних особливостей хворого, а також недуги.

Більше того, медики призначають чоловікові проходження фізіотерапії, яка полягає:

 • вплив на простату лазером;
 • магнітна терапія;
 • ультразвукова терапія.

Також пацієнту призначаються спеціальні масажі простати, які усунуть больові відчуття в промежині і паху.

Хірургічне втручання

У випадках, якщо консервативне лікування не показало бажаного результату, пацієнтові призначають операцію. Також хірургічне втручання призначається, якщо новоутворення збільшується в розмірах. Відбувається повне видалення ураженого органу.

Основні розміри простати в нормі

Простата знаходиться так, що досить легко промацати через передню стінку прямої кишки. Первинна діагностика грунтується на проведенні пальпації. Такий спосіб допомагає визначити основні характеристики простати, пружність, виникають больові відчуття.

При проведенні пальпації можна визначити, який розмір залози. Враховуючи той факт, що цей метод обстеження вважається неточним, при виникненні яких-небудь ускладнень, чоловікові призначається проходження більш детального обстеження з використанням медичної техніки.

Розташування і розмір простати

Передміхурова залоза знаходиться в нижній частині малого тазу прямо під сечовим міхуром, на сечостатевої діафрагми. Простата – гормонозависимый орган, який здатний змінитися протягом усього життя.

При статевому дозріванні, цей орган починає стрімко збільшуватися, а до 25 років досягає нормального розміру. Після 45 років, передміхурова залоза проходить 2 стадію зростання і починає ще збільшуватися.

Невелике збільшення може бути нормою. Патологічний ріст – вважається першим сигналом виникнення – доброякісної гіперплазії простати.

Нормальні розміри

При відсутності патологій контур простати повинні мати чіткий і рівний вигляд.

При поперечному скануванні, нормальними показниками є від 1,6 до 2,5 см товщина, і від 2,7 до 4,2 сантиметрів ширина.

Нормальним показником довжини простати, є від 2,4 до 4,1 сантиметри.

Обсяг і вага залози

Визначивши всі лінійні розміри, кваліфіковані фахівці можуть правильно підрахувати обсяг і вага залози.

Для цього необхідно товщину, ширину і довжину перемножити, помножити коефіцієнт, який враховує форму органу. Отриманий показник не повинен бути більше 26 см?. максимально допустиме значення – 30.

Всі показники безпосередньо залежать від вікової категорії хворого, загального стану здоров’я, будови тіла, генетичної схильності і безлічі інших фактів.

Головна відмінність нормального розміру простати від патологічного прояви – це повна відсутність симптоматики.

Структура залози

Крім лінійних і об’ємних показників, досить важливо визначити також структуру ураженого органу. Нормальний показник структури варіює від 30 до 50 часточок, які мають виводять протоки. Будова передміхурової залози, має бути, симетричне, а при проведенні пальпації прямої кишки, фахівець повинен чітко визначити дві однакові половинки, які розділені певної борозною.

Структура залози повинно виключати включення і мати однорідний вид, відповідно не повинно бути виявлено новоутворень або кіст.

Визначення розмірів залози

Визначення розмірів залози, може відбуватися декількома способами.

 1. Мануальне обстеження, яке робить уролог.
 2. Ультразвукове дослідження. За допомогою ультразвукових хвиль, можна досягти точності у визначенні обсягу, розміру і веста простати.
 3. Простография, використовується вкрай рідко, вимагає попередньої підготовки пацієнта. Використовуючи контрастну рідину, відбувається фарбування необхідного органу.

Для того щоб своєчасно виявити виникло новоутворення, чоловікові необхідно раз на рік проходити плановий огляд у всіх фахівцем. При визначенні недуги на перших стадіях, можливість повного лікування значно збільшується.