Очні краплі і мазі для дітей від кон’юнктивіту

Хоча кон’юнктивіт не вважається смертельно небезпечним захворюванням, він здатний доставити маленьким пацієнтам та їх батькам чимало неприємних хвилин. Запалення епітеліальної оболонки ока, анатомічно розташованої на внутрішній поверхні повік, поділяється на декілька видів:

 • бактеріальний кон’юнктивіт, збудниками якого є хвороботворні бактерії, переважно стафілококи і стрептококи;
 • вірусний кон’юнктивіт, нерідко супроводжує ГРВІ та спровокований діяльністю вірусів, активно вражають слизові оболонки ока;
 • алергічний кон’юнктивіт, часто виникає тільки у чітко визначені періоди, пов’язані з тривалим впливом алергенів на організм

Краплі і мазі при вірусному кон’юнктивіті у дітей

Вірусний кон’юнктивіт нерідко протікає досить важко, так що зволікати з початком лікування при появі перших симптомів у малюка не варто. Список препаратів, що використовуються при даній різновиди захворювання, досить широкий і при виборі конкретного найменування необхідно враховувати вік пацієнта.

Список крапель і мазей при вірусному кон’юнктивіті у дітей

КаплиМинимально дозволений вік применениюМазиМинимально дозволений вік по застосуванню
Альбуцид 10% розчин З народження Флореналь З народження
Офтальмоферон З народження Теброфеновой мазь З народження, під контролем лікаря
Полудан З народження Виролекс З народження
Актипол З народження, під контролем лікаря Зовіракс З народження
Офтан Йду З 2-х років

Краплі

Нижче наведено короткі інструкції по застосуванню крапель при вірусному кон’юнктивіті у дітей.

Альбуцид

 • Виробники: DOSFARM (Казахстан) і «Фармак» (Україна).
 • До аналогів Альбуциду відносять: Флоксал, Сульфацил натрію, Таурин, Тимогексал.

Вважається універсальним препаратом, ефективним при будь-якому типі кон’юнктивіту. Це антибактеріальний засіб, що характеризується бактеріостатичною дією і гальмує активність хвороботворних організмів. Його активний компонент – сульфацетамид – входить до групи сульфаніламідів.

Застосування Альбуциду допускається навіть у новонароджених у формі 10% розчину. У дітей старше року допускається використання більш концентрованого 20% розчину. Під час гострого етапу захворювання рекомендується закапувати препарат по 2-3 краплі в порожнину кон’юнктиви до 6 разів на добу.

Слід врахувати, що при терапії Альбуцидом можливі прояви побічних ефектів: сльозотечі, гіперемії і набряку кон’юнктиви, печіння, свербежу шкіри повік. У цьому випадку необхідно зменшити концентрацію розчину.

Офтальмоферон

 • Виробники: фірма ЗАТ «Фірн М» (Білорусь).
 • Аналогами препарату вважаються: людські інтерферони альфа-2 та альфа-2b рекомбінантні, Эберон альфа Р, Альтевир, Інтрон А, Реальдирон, Альфарон, Реаферон ЄС, Лайфферон.

Є противірусним лікарським засобом, що має протимікробну, протизапальну та імуномодулюючу дію. Це пояснюється властивостями його активного компонента людського рекомбінантного інтерферону альфа-2b. Також в Офтальмофероне міститься димедрол і борна кислота, що забезпечують антисептичний і местнообезболивающий ефект.

Препарат допустимо використовувати як у новонароджених, так і у дітей старшого віку. На гострій стадії вірусного кон’юнктивіту допускається закопування 1-2 краплі 6-8 разів на добу. По мірі зменшення симптомів частоту застосування зменшують до 2-3 разів на добу.

Серйозні побічні реакції при використанні Офтальмоферона практично не зареєстровані.

Полудан

 • Виробник: фірма ТОВ «ЛЕКС-Фарм» (Росія).
 • Аналогами крапель є: Офтальмоферон, Окоферон і Актипол.

Це унікальне біологічно активний засіб, основу якого становить комплекс цитокінів та інтерферонів ендогенного походження, а також отриманих з слізної рідини. Полудан активний відносно багатьох штамів вірусів завдяки поєднанню полирибоуридиловой і полирибоадениловой кислот, а також є хорошим імуномодулятором.

Препарат дозволений до застосування з 0 років. Його слід вводити за допомогою піпетки в кон’юнктивальну порожнину 3-4 рази на добу в кількості, що не перевищує 1-2 крапель. По мірі полегшення стан маленького пацієнта кількість закапувань зменшують до 1-2 разів.

Зрідка при застосуванні Полудана спостерігаються побічні ефекти: високий внутрішньоочний тиск, освіта невеликих крововиливів в оці, набряк нижньої повіки, більш помітний судинний малюнок склери, відчуття печіння в оці.

Актипол

 • Виробник: компанія «Диафарм» (Росія).
 • Аналоги препарату це: Реаферон ЄС, Полудан, Офтальмоферон, Альфарона.

Вважається потужним противірусним препаратом, що забезпечує синтез ендогенного інтерферону. Також Актипол володіє регенераційною та антиоксидантною дією. Його діючою речовиною є амінобензойна кислота.

Препарат можливо використовувати і в дитячому віці. Актипол необхідно закапувати в кон’юнктивальну порожнину по 1-2 краплі 3-8 разів на добу (кількість закапувань визначається ступенем тяжкості захворювання). Після повного зникнення ознак кон’юнктивіту рекомендується застосовувати препарат для закріплення ефекту по 2 краплі 3 рази в добу протягом тижня.

Побічні ефекти, до яких відносять реакції алергічного характеру та почервоніння кон’юнктиви, зустрічаються досить рідко.

Офтан Йду

 • Виробники:  компанії Лейрас і Сантен (Фінляндія).
 • Аналогами Офтан Йду є: Актипол, Полудан, Офтальмоферон.

Активний компонент препарату – идоксуридин (пиримидиновый нуклеотид). Краплі ефективні при ураженні слизової оболонки очей вірусом герпесу, оскільки порушують відтворення вірусної ДНК в організмі.

Офтан Йду категорично заборонено призначати дітям, які не досягли 2 років. Препарат вводять у кон’юнктивальний мішок по 1 краплі через кожну годину в літній час і через кожні 2 години в темний час доби. При значному поліпшенні стану проміжок часу збільшують до 2 годин вдень і 4 годин вночі. Тривалість лікування – 3-5 днів.

Іноді при застосуванні препарату проявляються побічні ефекти: світлобоязнь, подразнення рогівки, больові відчуття, свербіж, запалення або набряклість слизових оболонок очей.

Мазі

Широко використовуються для терапії вірусного кон’юнктивіту у дітей і мазі. Нижче наведено короткі інструкції щодо застосування мазей при вірусному кон’юнктивіті у дітей.

Флореналь

 • Виробники: фірми «Татхімфармпрепарати» і ГНИИСКЛС (Росія).
 • Аналогом мазі Флореналь вважається Тобрадекс.

Активний компонент мазі – флуоренонилглиоксал бісульфіт, що згубно діє на віруси герпесу (у тому числі оперізувального) і вітряної віспи, а також аденовіруси.

Допускається застосування мазі як у школярів, так і новонароджених. Мазь необхідно закладати 2-3 рази на день за нижню повіку протягом 10-45 днів.

До побічних реакцій застосування препарату відносять сльозотечу, свербіж у ділянці очей, реакції алергічного характеру.

Теброфеновой мазь

 • Виробник: компанія Татхімфармпрепарати (Росія).
 • У Теброфеновой мазі багато аналогів: Оксолінова мазь, Ацикловір, Гипораминовая мазь, Герпевір, Зовіракс та інші.

Її активні компоненти легко знищують практично всі віруси герпесу, добре справляються з контагіозний слимаком і вірусом червоного плоского лишаю, а також іншими збудниками вірусної природи.

Строгих протипоказань до застосування мазі у немовлят не існує, проте точні відомості про її безпеки для даної вікової категорії відсутні. Тому суворий контроль лікаря просто необхідний. 0,5% мазь закладають за краї повік 3-4 рази на добу протягом 2-4 тижнів.

З побічних ефектів відзначають тільки печіння в області нанесення.

Зовіракс

 • Виробники:  компанії GlaxoSmithKline (Великобританія) і Джубилант ХоллистерСтир Дженерал Партнершип (Канада).
 • До аналогів Зовиракса відносять: Ацикловір, Ациклостад, Виворакс, Виролекс, Ацивир.

Препарат рекомендується застосовувати при кон’юнктивітах, спровокованих вірусом простого герпесу і вітряної віспи. Активний компонент цього противірусного засобу – ацикловір.

Зовіракс призначається при герпесі 1 і 2 типу у дітей, починаючи з народження. Смужку препарату довжиною 5 мм закладають в кон’юнктивальну порожнину до 5 разів на добу. Лікування припиняють через 3 дні після зникнення проявів захворювання.

Іноді в процесі терапії спостерігаються такі побічні дії, як легке печіння в області нанесення, поверхнева кератопатия з точкового типу, зрідка – гіперчутливість організму, що виражається ангіоневротичним набряком.

Виролекс

 • Виробник: компанія GlaxoSmithKline (Великобританія).
 • З найбільш поширених аналогів варто відзначити: Ацикловір і Медовир.

Мазь активно бореться з вірусами типового герпесу і вітряної віспи. Ацикловір – її діюча речовина – знищує збудників захворювань вибірково.

Допустимо застосування мазі з народження. Смужку Виролекса довжиною 10 мм закладають в порожнину кон’юнктиви 4-5 разів на добу. Лікування продовжують до повного одужання і протягом 3 днів після цього.

Найчастіше спостерігаються побічні реакції, які мають місцевий характер, типу блефариту, почуття печіння, поверхневої кератопатія точкового типу. Рідко зустрічаються системні побічні ефекти (наприклад, ангіоневротичний набряк).

Краплі і мазі при бактеріальному кон’юнктивіті у дітей

Бактеріальний кон’юнктивіт при відсутності лікування загрожує серйозними ускладненнями, найчастіше пов’язаними з подальшим інфекційним ураженням повік, рогівки і райдужки. Щоб уникнути утворення рубців, зниження гостроти зору та інших офтальмологічних проблем, варто скористатися наступними очними краплями і мазями з антибіотиками, зазначеними в списку.

Список крапель і мазей при бактеріальному кон’юнктивіті у дітей

КаплиМинимально дозволений вік применениюМазиМинимально дозволений вік по застосуванню
Левоміцетин З 1 місяця Эритромициновая мазь З народження
Фуциталмик З народження Тетрациклінова мазь З 8 років
Ципролет З 1 року Тобрекс З 1 року
Витабакт З народження Колбіоцін З 8 років

Краплі

Нижче наведено короткі інструкції по застосуванню крапель при бактеріальному кон’юнктивіті у дітей.

Левоміцетин

 • Виробники: «Дальхімфарм», «Диафарм», «Хіміко-фармацевтичний комбінат «Акрихін»» (Росія), «Київський вітамінний завод», «Дарниця» (Україна), «РУП Белмедпрепарати» (Білорусь).
 • Аналогів препарату не існує.

Його активний компонент – хлорамфенікол – відноситься до антибіотичну засобів широкого спектра дії.

Засіб допустимо застосовувати у немовлят, але з 4 тижнів. Закопують Левоміцетин по 1-2 краплі безпосередньо в порожнину кон’юнктиви через кожні 4-6 годин. Стандартна тривалість терапії – 7 днів, але при необхідності його продовжують до 3 тижнів.

Серед побічних реакцій переважно зустрічаються почервоніння кон’юнктиви і місцеві прояви алергічного характеру.

Фуциталмик

 • Виробник: компанія ЕО Laboratories Limited (Ірландія).
 • Аналогами препарату вважаються: Фуцидин і Фузидин натрію.

Діюча речовина крапель – фузидова кислота – відноситься до категорії фузидинов, до яких особливо чутливі стафілококи, стрептококи та інші мікроорганізми.

Застосування Фуциталмика дозволено з 0 місяців. Закопувати його слід по 1 краплі 2 рази на день протягом тижня.

Під час лікування іноді відзначаються гіперемія і набряклість складки кон’юнктиви, помутніння зору, відчуття хворобливості і сухості в очах, свербіж.

Ципролет

 • Виробник: компанія «Доктор Реддис» (Індія).
 • До аналогів препарату відносять: Офтадек, Сигницеф, Офтаквикс, Данцил, Ципрофарм, Витабакт та інші.

Вважається ефективним протимікробним засобом з групи фторхінолонів, яка успішно бореться з широким спектром грампозитивних і грамнегативних бактерій.

У дітей використовувати Ципролет можна з 1 року, закопуючи по 1-2 краплі в порожнину кон’юнктивального мішка через кожні 4 години. По мірі зменшення симптомів у пацієнта проміжки між закапуваннями збільшують, а дозу зменшують.

Слід врахувати, що у Ципролета досить багато побічних ефектів: набряклість повік, почервоніння і болючість кон’юнктиви, печіння, свербіж. Іноді спостерігаються сльозотеча, світлобоязнь, погіршення зору, інфільтрація рогівки, неприємний смак у роті після закапування, виникнення суперінфекції.

Витабакт

 • Виробник: компанія Novartis Pharma (Швейцарія).
 • Аналогами Витабакта є: Офтадек, Офтаквикс, Данцил, Окомістин, Сигницеф.

Краплі містять пиклоксидин, має протимікробну і антисептичною дією.

Препарат дозволено використовувати у дітей з 0 років. Витабакт необхідно закапувати в порожнину кон’юнктиви по 1 краплі 2-6 разів на день протягом 10 днів.

Він практично не має побічних дій (зрідка зустрічається гіперемія кон’юнктиви).

Мазі

Нерідко при кон’юнктивітах бактеріального походження лікарі виписують і відповідні мазі, значно полегшують стан маленького пацієнта.

Эритромициновая мазь

 • Виробник: ВАТ «Синтез» (Росія).
 • Аналоги лікарського засобу: Тетрациклінова мазь, Тобрадекс, Дексу-Гентаміцин, Циплокс.

Препарат з діючою речовиною еритроміцин належить до групи антибіотиків-макролідів. Мазь має антибактеріальну і бактерицидну дію і успішно застосовується в терапії новонароджених.

При лікуванні дітей використовують смужку препарату довжиною 1-1,3 см, яку закладають за нижню повіку до 3 разів на добу. Тривалість терапії визначається тяжкістю захворювання, але не повинна перевищувати 14 діб.

В якості побічних дій найбільш часто зустрічаються реакції алергічного характеру, роздратування і почервоніння слизових оболонок ока.

Тетрациклінова мазь

 • Російські компанії-виробники: «Татхімфармпрепарати», «Біосинтез», «НИЖФАРМ», Муромський приладобудівний завод, а також фірма «РУП Белмедпрепарати» (Білорусь).
 • Точні аналоги Тетрациклінової мазі на даний момент невідомі.

Препарат відноситься до бактеріостатичну антибіотиків з групи тетрациклінів і демонструє високу ефективність щодо більшості відомих грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів.

У дітей його рекомендують використовувати, починаючи з 8 років. Для цього беруть смужку препарату довжиною 0,5-1 см і поміщають в порожнину кон’юнктиви 2-3 рази протягом 5-7 діб.

Іноді під час застосування спостерігаються алергічні прояви, тимчасове помутніння зору, почервоніння і набряклість вік.

Тобрекс

 • Виробник: компанія Alcon-Couvreur (Бельгія).
 • До аналогів Тобрекса відносять: Колбіоцін, Левоміцетин, Тетрациклінову мазь, Тобримед і Тобросопт.

Він знищує багато шкідливі бактерії завдяки вмісту в ньому тобраміцину – антибіотика з групи глікозидів.

Фахівці зазвичай мазь призначають дітям старше 1 року. Смужку Тобрекса довжиною 1-1,5 см акуратно поміщають в порожнину кон’юнктиви 2-3 рази в день, а на гострій стадії захворювання – через кожні 3-4 години.

Іноді діти під час лікування скаржаться на свербіж, почервоніння та набряк нижньої повіки і кон’юнктиви, сльозотеча, відчуття печіння або відчуття стороннього предмета в оці.

Колбіоцін

 • Виробник: італійська компанія С. В. Ф. В. С. п. А.
 • Аналогами препарату вважаються: Тобрекс, Еритроміцин, Азидроп, Левоміцетин, Неттацин, Тобросопт.

Це унікальний комбінований антибактеріальний препарат, який містить колистиметат натрію, хлорамфенікол і тетрациклін. Внаслідок цього мазь дуже ефективна щодо багатьох грампозитивних і грамнегативних бактерій.

Проте використовувати її можна тільки у дітей старше 8 років. Смужка препарату довжиною 1-1,5 см поміщається за нижню повіку 3-4 рази на добу протягом 7-8 діб. При поєднанні Колбиоцина з краплями кількість закладываний скорочують до одного на ніч.

Побічні ефекти найчастіше виражаються у місцевих реакціях типу печіння, почервоніння кон’юнктиви, тимчасове затуманення зору. Однак можливі і системні реакції: кропив’янка, дерматит, ангіоневротичний набряк.

Краплі і мазі при алергічному кон’юнктивіті у дітей

У багатьох малюків зустрічаються реакції на самі різноманітні алергени: від пилу до квітучих рослин. Впоратися з неприємними симптомами допоможуть очні краплі і мазі.

Список крапель і мазей при алергічному кон’юнктивіті у дітей

НазваниеМинимально дозволений вік до застосування
Краплі Аллергодил З 4-х років
Краплі Кромогексал З 2-х років (з обережністю до 4-х років)
Краплі Лекролін З 4-х років
Опатанол ® Краплі З 3-х років
Гидрокортизоновая мазь З 2-х років

Нижче наведено короткі інструкції по застосуванню крапель при алергічному кон’юнктивіті у дітей.

Аллергодил

 • Виробник: фірма Meda Pharma (Німеччина).
 • Аналогами препарату вважаються: Тизин Аллерджи, Ринитал, Кромоглін.

Блокатором Н1-гістамінових рецепторів, відповідальних за розвиток алергії, тут виступає похідне фталазинона – азеластин.

Краплі призначають дітям старше 4 років, закопуючи в ранковий і вечірній час по 1 краплі в кожне око. При необхідності кратність прийому збільшують до 4 разів на добу.

До побічних реакцій місцевого характеру відносять печіння і затуманення зору, зрідка – гіркий присмак у роті, головні болі, втома, свербіж, астма, дипноэ, реакції алергічного характеру.

Кромогексал

 • Кромогексал виробляють компанії:  Сандоз д. д. (Словенія) і Aeropharm Gmbh (Німеччина).
 • Найбільш поширеними аналогами препарату є: Кромолін, Вивидрин, Ифирал, Інтал, Талеум, Кромоген та інші.

Натрію кромоглікат – активний компонент препарату – зарекомендував себе як ефективний протиалергічний засіб.

Його застосовують з 2 років (до 4 років – з обережністю). Необхідно закапувати по 1-2 краплі Кромогексала 4 рази на добу, витримуючи інтервал між інстиляціями 4-6 годин. При необхідності збільшують кількість введень до 6-8 разів.

Серед побічних ефектів відзначають відчуття печіння, сухість очей, нечітке зорове сприйняття, набряклість кон’юнктиви, сльозотеча, ячмінь, відчуття стороннього предмета в оці.

Відео поради офтальмолога за закопування очних крапель

Лекролін

 • Препарат випускається компанією «Сантэн» (Фінляндія).
 • До аналогів Лекролина відносять: Кромоген, Кромогексал, Алергії-Комод, Інтал, Кром-Аллерг, Хай-Кром, Вивидрин та інші.

Активний компонент крапель – кромоглициевая кислота, що перешкоджає розвитку алергії.

Допустимо застосовувати у дітей віком від 4 років, закопуючи по 1-2 краплі у порожнину кон’юнктиви через кожні 4-6 годин до повної відсутності ознак алергії.

Серед побічних реакцій найчастіше зустрічаються печіння, тимчасові проблеми зорового сприйняття, набряклість кон’юнктиви, розвиток ячменю, синдром «сухого ока», сльозотеча, набряк кон’юнктиви, відчуття стороннього предмета в оці.

Опатанол ®

 • Краплі випускає компанія «Алкон Фармацевтика» (Росія).
 • У Опатанола є аналоги: Визаллергол і Олопаталлерг.

Активний компонент – олопатадин – відноситься до селективним інгібіторам Н1-гістамінових рецепторів, відповідальних за алергічні стани.

Опатанол ® застосовують у дітей, які досягли 3 років, закопуючи по 1 краплі 2 рази на добу (з проміжком не менше 8 годин).

До найбільш поширеним побічним ефектам зараховують сильне печіння і больові відчуття в очах, сухість рогівки, відчуття стороннього предмета в оці, порушення зору тимчасового характеру. Зрідка зустрічаються повідомлення про появу в процесі лікування головного болю, запаморочення, слабкості, пересушенности слизової оболонки носа.

Мазі з гідрокортизоном

 • При появі перших симптомів алергії досить дієвими виявляються і мазі на основі гідрокортизону – гормону, що міститься в корі надниркових залоз: Латикорт, Гіоксізон, Аскортин, Кортейд, Локоїд Липокрем.
 • Виробники гідрокортизонової мазі: «Татхімфармпрепарати», ВАТ «Муромський приладобудівний завод», «Нижфарм» (Росія), ПАТ «Фармак» (Україна), Jelfa S. A. (Польща), Ursafarm Arzneimittel GmbH (Німеччина), Hemofarm (Сербія).

Препарати на основі гідрокортизону знижують сенситивність організму до алергенів. Гидрокортизоновая мазь застосовується у дітей, що досягли 2 років. Смужку мазі довжиною 1-1,5 см поміщають за нижню повіку не рідше 3 разів на добу.

Різноманітні побічні ефекти препарату досить великі і полягають у почервоніння склер, палінні, а у важких случах – екзема повік, екзофтальмі, катаракті, вторинній глаукомі стероїдного походження, перфорації рогівки.

Читайте також інші статті:

 • Кон’юнктивіт у новонароджених
 • Що робити, якщо у новонародженого гноїться очей
 • Дакріоцистит у новонароджених

Які краплі і мазі краще застосовувати при кон’юнктивіті у дітей до року

Практично всі краплі від вірусного та бактеріального кон’юнктивіту, за винятком Офтан Йду і Ципролета, можна застосовувати у немовлят, однак після консультації з лікарем. Бонафтон, Тетрациклінова мазь Тобрекс Колбіоцін не призначають при таких різновидах захворювання немовлятам. При алергічному кон’юнктивіті краплі і мазі використовують лише починаючи з 2-4 років.

Закладання мазі у немовлят може бути пов’язано з певними труднощами, тому зовсім крихтах зручніше призначати препарати у вигляді крапель. Проте поєднувати ці дві лікарські форми у старших дітей цілком допустимо завдяки взаємного посилення антибактеріального або противірусного ефекту.