Катетеризація сечового міхура у чоловіків: техніка, алгоритм постановки

Щоб визначити походження захворювання і призначити лікування, показана катетеризація сечового міхура. Дана процедура полягає у приміщенні силіконової трубки в порожнину сечового міхура шляхом проникнення в уретру. Але деякі методи виконання маніпуляції передбачають проведення процедури через очеревину. Катетер розрахований на вливання контрастної речовини при промиванні сечовивідного каналу, а також при гострій затримці сечі (для її виведення).

Види маніпуляції

Показання до проведення процедури:

 • ішурія (камені, аденома, пухлини сечового міхура та інше);
 • запалення (цистит);
 • шоковий і коматозний стан;
 • післяопераційний період;
 • діагностичні цілі (застосування контрастних речовин, перевірка на наявність крові);
 • введення ліків.

Протипоказання:

 • анурія;
 • пухлина простати;
 • пошкодження уретри;
 • спазм сфінктера;
 • загострення запальних процесів.

Види катетерів:

 • металеві (жорсткі);
 • силіконові;
 • гумові. Їх довжина досягає 24 – 30 див.

Короткі катетери використовують для катетеризації у жінок (від 12 до 15 см), довгі (30 см) – у чоловіків. Верхній кінець має закруглення, а збоку – прорізи для відтоку сечі. Для проведення даної маніпуляції також використовуються такі системи:

 • катетер Нелатона – має конічну форму, тільки один отвір і використовується при короткочасному введенні;
 • катетер Тиммана – має загнутий кінець, що полегшує його приміщення в уретру;
 • катетер Фолея – включає в себе балон і 2 виходи: один – для виведення сечі, другий – для наповнення балона (допомагає катетеру міцно затримуватися в сечовому міхурі).

Триходовий катетер, на відміну від перерахованих вище систем, має третій отвір – для оброблення антисептиком. Його застосовують у післяопераційному періоді як у жінок, так і у чоловіків.

Алгоритм проведення процедури у жінок

Введення катетера у жіночої статі не становить особливої праці. Маніпуляцію проводять на кушетці або на гінекологічному кріслі. Техніка проведення процедури полягає в наступному: пацієнтка займає зручне положення лежачи на спині, потім згинає ноги, розводячи їх у сторони (положення Валентайна). Спочатку медсестра постає праворуч від пацієнтки. Антисептиком обробляються статеві органи зовні. Наступним кроком буде розведення 1 і 2 пальцями лівої руки статевих губ, при цьому оголивши отвір сечовипускального каналу зовні.

Корнцангом треба взяти марлеву серветку, попередньо змочивши її в розчині повідон-йоду. Потім необхідно протерти отвір сечовипускального каналу. Утримуючи катетер в правій руці, система обробляється стерильним гліцерином. Потім слід захопити катетер (як ручку для писання), зануривши його в канал на глибину близько 10 см або до появи першої краплі сечі.

Опустити вільний кінець в спеціальну ємність. Якщо передбачено тривале використання обробляти теплим розчином фурациліну. Після вилучення, у порожнину сечового міхура потрібно ввести 200 мл фурациліну. Так як уретра у жінки фізіологічно коротка і широка, тому виконання маніпуляцій з використанням будь-якого виду катетерів проходить легко і швидко.

Технічна сторона у чоловічого населення

У чоловіків проведення катетеризації – це складний процес. Це пояснюється фізіологічними особливостями будови чоловічого організму. Уретра у чоловіків довший, ніж у жінок, і частіше досягає 25 див. При цьому чоловіча уретра має 2 звуження, які є перепоною при постановці катетера.


В ідеалі чоловікам ставлять гумові катетери, але при деяких захворюваннях (аденома) передбачається запровадження жорсткого металевого катетера. Перед початком процедури пацієнт займає зручне положення. Медичний персонал одягає стерильні рукавички. Між ніг пацієнта встановлюється ємність для збору сечі. Легкими рухами обробляються антисептиком статеві органи.

Потім слід обернути пеніс стерильними серветками. Наступний крок – захоплення члена 3 і 4 пальцями лівої руки. Потягнувши його вгору, крайня його плоть зсувається вниз. Першим і другим пальцями акуратно здавлюється і відтягується вгору головка, щоб досягти розкриття зовнішнього отвору в сечовипускальному каналі.

Потім потрібно витягти голівку статевого члена максимально перпендикулярно до тіла (щоб випрямити передній відділ уретри). Потім візьміть катетер Фолея в праву руку і змажте вазеліновим маслом внутрішній кінець катетера. Система захоплюється пінцетом на відстані близько 5 – 6 см від отвору збоку. Катетер вводиться в уретральний канал. Його послідовне просування супроводжується одночасним підтягуванням пеніса вгору.

Застосовуючи помірне зусилля, рухайте катетер далі в уретру, поки кінець не увійде в сечовий міхур (до появи сечі). Балон використовується в якості постійного катетера. Його наповнюють (до 5 мл) стерильним фізіологічним розчином NaCl. Якщо сеча не виділилася, перед наповненням балона слід промити катетер, з метою переконання в його місцезнаходження.

По завершенні введення катетера необхідно повернути крайню плоть у вихідне положення, для попередження парафімозу (при здавлюванні головки пеніса зрушеної крайньою плоттю). Потім рекомендується з’єднати катетер з ємністю, що призначена для збору сечі. При одноразової катетеризації, катетер витягують раніше виходу усієї сили. При цьому щільно притискається його кінець, щоб залишкова порція сечі промила уретру після вилучення системи. Якщо вилучення катетера було відкладено, тоді його промивають теплим розчином фурациліну (500 мл), з допомогою шприца Жане. Після видалення катетера в порожнину сечового міхура вводять 200 мл теплого розчину фурациліну, щоб запобігти розвиток запального процесу.

Можливі ускладнення

Для катетеризації сечового міхура у чоловіків та жінок характерні різні ускладнення, спровоковані такими чинниками:

 • були порушені правила асептики і антисептики;
 • процедуру проводили з перебільшеною силою;
 • медичний персонал порушив алгоритм постановки системи (частіше жорсткого катетера);
 • лікар провів неповне обстеження.

До ускладнень катетеризації сечового міхура у чоловіків та жінок фахівці відносять розвиток інфекційного процесу (уретрит, цистит); розриви, травми і прорив сечового каналу. Промивання сечового міхура здійснюється при загостренні циститу і гнійних вогнищах. Подібним чином виводяться каміння та при пухлинних процесах. Для проведення такої маніпуляції фахівці використовують антисептичні розчини.

Кухоль Есмарха заповнюється розчином, а на його гумовій трубці фіксується катетер. Шляхом аспірації промивні води видаляють камені.


Процедура повторюється до тих пір, поки рідина не буде прозоро чистою.

При необхідності фахівці використовують антибіотики. Після закінчення маніпуляції пацієнту показано нетривалий відпочинок – 40-60 хв. Якщо після маніпуляції виявлена інфекція, тоді призначається лабораторна діагностика. При необхідності проводиться повне обстеження пацієнта. На основі отриманих даних проводиться постановка діагнозу, призначається ефективне лікування. При тяжкому перебігу інфекційного процесу показане стаціонарне лікування.