Як привчити дитину до горщика по Комаровському

Спокійно привчити малюка до горщика мріє кожна мама. На практиці це мало кому вдається. У першу чергу це відноситься до батьків первістка. Педіатр Євген Олегович Комаровський дуже докладно розглядає тему привчання дитини до горщика, переконуючи батьків не поспішати. Своєчасне і грамотне навчання малюка дозволить зберегти нерви і час.

Батьки часто нервують, вважаючи, що дитина має почати контролювати процеси сечовипускання і дефекації ще до року. Найбільш просунуті починають тримати крихітку над тазиком, починаючи з двох або трьох місяців, примовляючи традиційні «пісь-пісь» або «а-а». Євген Олегович розцінює подібні вчинки як абсолютно нерозумні, так як нормальний рефлекс: «наповнення сечового міхура (прямої кишки) — позив — відправлення природної потреби» замінюється на «звук — наповнення — сечовипускання (дефекація)».

У такому випадку у дитини в міру формування природного умовного рефлексу може розвинутися протест проти батьківського піклування, що може призвести до ненависті до горщика і даремно витраченим нервах. Доктор Комаровський радить до півтора років матусям замість нервового висаджування дитини на горщик витратити час більш позитивно — зайнятися фітнесом, почитати журнал, прийняти ванну і т. д.

Коли потрібно привчати до горщика

Новонароджений не може свідомо контролювати сечовипускання і дефекацію. Ці процеси спочатку є безумовними, не зачіпають кору головного мозку. Завданням батьків або вихователів є плавний перехід від безумовного рефлексу до умовного, тобто повне підпорядкування відправлення природних потреб волі улюбленого малюка. Умовний рефлекс починає формуватися після першого року життя. Стійкі навички і самоконтроль бажано почати розвивати з півтора до двох років. До трьох років, як правило, більшість дітей повністю освоюють мистецтво поводження з горщиком.

Малюк перед початком оволодіння уміннями користуватися горщиком повинен бути готовий як фізично, так і морально. Слід звернути увагу на стан ЦНС. Дітей з патологіями краще почати привчатися до горщика не раніше 2-х років.

Також про готовність дитини почати ходити на горщик говорять наступні факти:

 • сталий режим дефекації (один або два рази на добу);
 • здатність залишатися сухим від 1,5 до 2-х годин;
 • уміння розуміти назви частин тіла та одягу;
 • розуміння слів «писати», «какати» та їх аналогів;
 • відраза до мокрим і брудним підгузків (це часто є основною мотивацією малюка при навчанні);
 • прагнення до самостійності;
 • вміння показати батькам будь-яким способом потреба в спорожненні сечового міхура або кишечнику.

Якщо у малюка присутні ознаки готовності для результативного користування горщиком, то саме час визначитися з готовністю батьків. Процес привчання до горщика повинен проходити максимально спокійно і методично. Малюк не зможе оволодіти цим навиком, навчаючись тільки по вихідним. Тому батькам слід запастися:

 • вільним часом;
 • позитивним настроєм і терпінням;
 • горщиком.

Краще всього почати привчати до горщика в теплу пору року, щоб дитині було легше управлятися зі штанцями.

Як вибрати горщик

Горщик краще всього придбати з екологічною пластмаси, яка після використання не залишає слідів фарби на шкірі. Металеві та керамічні горщики для маленьких не дуже зручні. Вони важкі і повільно нагріваються після висаджування малюка.

Також цей предмет має відповідати таким вимогам:

 • для дівчаток краще круглий, для хлопчиків — овальний;
 • стійкість;
 • наявність спинки;
 • відсутність відволікаючих прикрас і звукових ефектів. Вони будуть заважати дитині зосередитися на процесі.

Перед привчанням потрібно дати дитині познайомитися з горщиком і по можливості пояснити його призначення. Для наочності можна використовувати ляльку або м’яку іграшку.

Порядок привчання

Як це ні банально, але найкраще діти привчаються контролювати свої природні потреби, спостерігаючи за дорослими чи старшими братами і сестрами. Тому на самому початку бажано відкинути сором і показати малюкові як це роблять батьки. Особливо це ефективно при навчанні контролю над сечовипусканням. Хлопчики охоче наслідують татам, а дівчатка — мамам.

У процесі привчання дитини потрібно:

 • хвалити в разі успіху;
 • регулярно і наполегливо висаджувати на горщик після сну, їжі, прогулянки;
 • не лаяти при невдачах.

Від підгузників одразу відмовлятися не потрібно. Вони деякий час будуть необхідні при поїздках в громадському транспорті, холодну погоду і вночі.

По мірі звикання дитині потрібно встановити розпорядок, коли він повинен сам сідати на горщик і робити свої справи, не чекаючи дорослих:

 • після сну:
 • перед і після прогулянки;
 • після їжі;
 • перед сном.

Малюк повинен бути присутнім при митті горщика, розуміти сенс цієї дії.

Відео привчання до горщика по Комаровському

Найголовніше при формуванні умовного рефлексу — хвалити при позитивному результаті і ігнорувати невдачі. Слід пам’ятати, що до 3-х років помилки можуть траплятися. Це на думку педіатра Комаровського абсолютно нормальне явище.

Важливо! Привчання до горщика — індивідуальний процес. Тільки батьки можуть вирішити, коли почати навчання. Це суто сімейна справа. На думку Е. О. Комаровського привчати малюка до горщика не варто раніше 18 місяців. Повністю умовний рефлекс з контролю над відправленням природних потреб формується до 3-х років. До цього віку «помилки» неминучі.

Незважаючи на невроз і невпевненість батьків, всі здорові діти успішно освоюють користування спочатку горщиком, а потім унітазом. Тому не варто квапити події. Малюк обов’язково опанує це нехитре дійство, коли буде готовий.