Гідронефроз нирки: код за мкх – 10

Існує безліч захворювань нирок. Код гідронефрозу за МКХ-10 – N 13. Даний недуга вражає мисково-чашечно систему. Відтік сечі порушується. Надалі це призводить до руйнування нирок. Хвороба локалізується праворуч або ліворуч. У міжнародній класифікації виділяється кілька різновидів гідронефрозу, кожна з яких має своє буквено-цифрове позначення.

Причини розвитку недуги

Міжнародний 10-й перегляд всіх захворювань – це загальноприйнята структура, яка кодує конкретні хвороби та їх види. Це медична класифікація, підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Фахівці, які привласнили коди різним хворобам, виявили основні причини гідронефрозу:

  • неправильне розташування сечоводу;
  • патологія ниркової артерії;
  • обструкція нижніх сечових шляхів;
  • камені в нирках;
  • запальні процеси в сечостатевій системі;
  • гінекологічні або урологічні пухлини;
  • порушення функціонування спинного мозку і т. д.

Згідно МКБ-10, гідронефроз буває вродженим або набутим. В обох випадках при несвоєчасному лікуванні захворювання загрожує інвалідністю і смертю. У мисках та чашечках накопичується сеча, яка не виводиться і отруює організм. Внаслідок цього нирки починають руйнуватися.

У міжнародному 10-му перегляд хвороб така ниркова патологія значиться як обструктивна уропатія та рефлюкс-уропатія. Кодом N13 не позначаються вроджені ниркові обструкції, камені в нирках або сечоводі і пієлонефрит. Це окремі патології, які не мають нічого спільного з гідронефрозом.

Підвиди патології

Нирковий гидронефрозный синдром не є однорідним. Він поділяється на підвиди залежно від причини, яка спровокувала його розвиток. При постановці діагнозу лікар обов’язково орієнтується на 10-й перегляд всіх патологій, оскільки від правильно обраної кодування залежить ефективність терапії.

У сучасній медицині розрізняють 10 підвидів гідронефрозу:

  1. 1. N13.0. Дана форма характеризується наявністю обструкції, яка присутня в області мисок і сечоводу.
  2. 2. N13.1. Для цього виду характерна стриктура в сечовивідних шляхах. Але сюди не входить інфекційне ураження.
  3. 3. N13.2. Присутні камені в нирках або сечоводі. Саме вони і провокують розвиток гидронефрозного синдрому.
  4. 4. N13.3. В цей підвид увійшли всі форми хвороби, причини та особливості яких варіюються в залежності від фізіологічних особливостей людини і є індивідуальними для кожного.
  5. 5. N13.4. У цю групу входить така патологія, як гидроуретер.
  6. 6. N13.5. Даний підвид характеризується відсутністю чистого гідронефрозу. Але при цьому наголошується перегин і неправильна робота сечоводу.
  7. 7. N13.6. Сюди входять різні форми піонефрозу. Їх особливістю є інфекційна природа розвитку патології.
  8. 8. N13.7. Дану форму гідронефрозу називають уропатией. Вона характеризується наявністю міхурово-сечовідного рефлюксу.
  9. 9. N13.8. В цей підвид увійшли інші форми обструкції і рефлюксного ураження нирок і сечоводу.
  10. 10. N13.9. Сюди зараховані всі непоточнені форми обструкції сечового тракту БДУ.


Якщо з’являються болі в животі, нудота, блювання, проблеми з випорожненням сечового міхура, необхідно звертатися до уролога або нефролога. Лікар проведе всі необхідні обстеження, позначить код патології згідно 10-му міжнародному перегляду і визначить, як позбавитися від захворювання.

Діагностика і терапія

У медичних закладах працюють спеціалісти, які добре знаються і швидко орієнтуються у вузьких напрямках. Якщо справа стосується ниркових патологій, зокрема гідронефрозу, то при обстеженні важливо з’ясувати підвид хвороби і його буквено-цифровий код. В подальшому це допоможе при призначенні терапевтичного курсу і полегшить подальше спостереження пацієнта.

Згідно 10-го перегляду захворювань, ефективними є такі методи діагностики гідронефрозу, як:

  • пальпація нирок руками;
  • хромоцистоскопія;
  • рентген нирок;
  • внутрішньовенна урографія;
  • радіонуклідна ренографія;
  • сканування нирок.


Практично в усіх випадках лікарі рекомендують проводити хірургічне лікування. Радикальна терапія допомагає відновити функціонування мисок і чашечок. Під час операції хірург очищає нирки і сечовід від каменів. Чим раніше провести операцію, тим менше ризик загострення патології надалі.

При постановці діагнозу гідронефроз не можна зволікати з терапією. Якщо виявляються перші тривожні симптоми, потрібно відразу звертатися до лікаря. Доктор з’ясує причину патології, її код за МКХ-10 і тільки після цього зможе призначити грамотне і ефективне лікування.