Дитина не наїдається грудним молоком або сумішшю: як зрозуміти, що робити

Подібного роду занепокоєння може виникнути як у мами дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, так і у мами дитини штучника. Результатом систематичного недоїдання дитини є відсутність прибавки у вазі або зменшення ваги дитини у порівнянні з попереднім зважуванням, що може бути викликано як кількісною нестачею їжі, так і недостатньою її калорійністю. У цьому випадку при грудному вигодовуванні виникає питання про кількість догодовування, а при штучному вигодовуванні може знадобитися зміна дитячої суміші, що вимагає чітко обґрунтованого та професійного підходу.

Як зрозуміти, що дитина не наїдається

 1. Надбавка у вазі за місяць незначна або зовсім відсутня, що призводить до дефіциту ваги дитини порівняно з віковою нормою. Винятком є тільки післяпологовий період в пологовому будинку, коли втрата ваги у 5-10% від початкової маси тіла вважається нормою.
 2. Порушується чергування смоктання і ковтання. У нормі на кілька смоктальних рухів відбувається одне сглатывание молока.
 3. Якщо ви дотримуєтеся певного режиму годування, то дитина насилу витримує перерви між годуваннями, турбується і кричить.
 4. Стілець дитини рідкісний (менше 2-3 разів на день) і не такий рясний, як раніше. Якщо на 5 добу в стільці є меконій (він темного кольору і нагадує смолу) то харчування недостатньо.
 5. Кількість сечовипускань при нестачі молока скорочується. Цей показник особливо інформативний для новонароджених.
 6. Може відзначатися надмірна сухість шкіри через зневоднення.

Визначаємо, чи вистачає дитині грудного молока

Деколи мами, не знаючи як визначити, чи вистачає дитині молока, керуються ознаками, що не відповідають дійсності і самі починають догодовувати малюка, що нерідко веде до його перегодовування. Нижче наводяться 7 найпоширеніших помилок при нестачі кількості грудного молока.

 1. Молоко не підтікає з грудей між годуваннями. Виділення молока між годуваннями можливо при несталою лактації, поки груди і дитина ще не підлаштуватися один під одного. Якщо ж лактація встановилася, то підтікання молока може і не бути, так як його виробляється стільки, скільки потрібно дитині.
 2. В грудях немає почуття розпирання. Як і в попередньому випадку, це зовсім не ознака нестачі молока, а ознака сталою лактації, під час якої груди точно забезпечує потреби дитини в харчуванні.
 3. Між годуваннями з грудей практично неможливо зцідити молоко. Якщо жінка не може зцідити молоко або зціджує мало, це не ознака його відсутності або нестачі. Механізм виділення молока тісно пов’язаний з дитиною, і штучно замінити процес смоктання зціджуванням вручну або молоковідсосом неможливо.
 4. Дитина кричить під час або після годування. Цей показник не є достатньо інформативним, так як крім голоду, дитина може кричати і з інших причин: кольки, хвороба, дискомфорт, мокрий підгузник.
 5. Дитина довго смокче груди або не випускає її з рота. Причиною такої поведінки може бути не голод, а задоволення смоктального рефлексу малюка або потреба в безпосередній близькості матері, прагнення відчувати себе в безпеці.
 6. Після годування груддю дитина додатково смокче суміш з пляшечки. Особливістю дітей раннього віку є те, що при попаданні зручного для смоктання предмета в рот, дитина починає його смоктати і пляшечка з соскою в даному випадку саме такий предмет. Надлишок їжі при цьому може зіграти негативну роль, приводячи з боку малюка до переїдання, срыгиваниям, а з боку матері до скорочення лактації, так як замість того, щоб смоктати груди дитина смокче пляшечку і груди менше стимулюється.
 7. Нетривалі періоди сну у дитини. Не завжди сон дитини є ознакою недоїдання і якщо дитина в перші місяці прокидається вночі поїсти, це абсолютна норма.

Якщо виникли підстави вважати, що дитина не наїдається, обов’язково необхідно встановити достатню кількість молока у порівнянні з існуючими нормами отримує дитина. Кількісні норми грудного молока або суміші, яке має з’їдати дитина, докладно розглянуто в окремій статті. Наступним етапом визначають кількість молока, яке фактично з’їдає дитина. Для цього існує декілька методів.

Метод підрахунку кількості сечі

Зручність цього методу полягає в тому, що вже через добу ви будете знати наїдається дитина. Для цього треба знати об’єм виділеної сечі за добу і обсяг молока, необхідний дитині з урахуванням його віку і ваги. Перше значення визначається експериментально, а друге обчислюється за однією з формул. Найбільш прийнятною вважається формула Н.Ф. Філатова в модифікації Р. В. Зайцевої.

Порядок дій
Збираємо всі використані за добу підгузки в поліетиленовий пакет, який після додавання чергового підгузника щільно закручуємо, щоб сеча дитини не випаровувалася, кал зчищаємо.

 1. Через одну добу зважуємо пакет з брудними підгузками і такий же пакет з чистими підгузками, число яких відповідає брудним підгузків.
 2. З першого значення віднімаємо друге і отримуємо масу виділеної сечі за добу, яка в нормі повинна становити 46-66% від обсягу з’їденого молока.
 3. При розрахунках вага і об’єм сечі вважаємо рівними, нехтуючи щільністю.
 4. Обчислюємо за об’ємом сечі обсяг молока, що висмоктав дитина і порівнюємо його з нормою.

Приклад
Вихідні дані:

 • маса тіла дитини 3200 г;
 • вік дитини 8 діб;
 • маса чистих підгузників 300 г;
 • маса брудних підгузників 470 р.

Розрахунок:

 1. Розраховуємо обсяг молока необхідний вашій дитині за добу за формулою:
  Кількість молока на добу, мл = 2% від маси тіла ? День життя дитини.
  Кількість молока на добу, мл = 0,02 ? 3500 м ? 8 дн. = 560 мл
 2. Розраховуємо масу сечі:
  Маса сечі, р = Маса брудних підгузників, м — Маса чистих підгузників, р.
  Маса сечі, р = 470 г – 300 г = 170 р.
  Масу виділеної сечі вважаємо приблизно дорівнює об’єму сечі. Тобто отриманий об’єм сечі становить 170 мл
 3. Розраховуємо імовірний мінімальний та максимальний обсяг молока, отриманий дитиною за добу:
  Імовірний мінімальний обсяг молока, мл = Об’єм сечі, мл/46%.
  Імовірний мінімальний обсяг молока, мл = 170 мл/0,46 = 370 мл
  Ймовірний максимальний обсяг молока, мл = Об’єм сечі, мл/66%.
  Ймовірний максимальний обсяг молока, мл = 170 мл/0,66 = 258 мл.
  Ймовірний середній обсяг молока, мл = (370 +258)/2 = 314 мл.
 4. Розраховуємо можливу нестачу молока за об’ємом сечі:
  Можлива нестача молока, мл = Кількість молока на добу, мл — Ймовірний середній обсяг молока, мол.
  Можлива нестача молока, мл = 560 мл — 314 мл = 246 мл

Метод підрахунку кількості сечовипускань

Використовуючи дані про кількість сечі, виділеної за добу дитиною можна визначити брак молока і більш простим способом — за кількістю сечовипускань. При цьому спеціально їх вважати не потрібно. Адже кількість сечі ми вже знаємо з вищеописаного методу, а об’єм сечі, виділеної за один раз становить близько 30 мл. Поділивши добовий обсяг сечі на об’єм сечі за одне сечовипускання, ми дізнаємося їх кількість. Мінімальна норма для дитини у віці 8-14 діб за умови виключного грудного вигодовування і відсутності допаивания водою становить 8 разів за добу.

Кількість сечовипускань в залежності від віку дитини

Вік ребенкаКоличество мочеиспусканийПояснение
1-7 добу 1-7 (відповідає віку дитини (у днях) Не є ознакою достатності живлення
8-14 діб 8-12 Близько 10 в середньому
Після двох тижнів 12-22 Приблизна кількість сечовипускань на добу = 15 (дівчатка 14-15, хлопчики 15-16)

Кількість сечовипускань у нашому випадку приблизно 6 разів, що вказує на брак молока. Для того, щоб дізнатися, скільки не вистачає до норми, необхідно на кожне відсутнє сечовипускання додати 50 мл В нашому випадку об’єм догодовування становить 100 мл.

Якщо ж ви не знаєте об’єм сечі, то для підрахунку кількості сечовипускань за добу найкраще використовувати звичайні тканинні багаторазові підгузники.

Важливо! Похибка в методі може виникнути у зв’язку з індивідуальними особливостями дитини, який пісяє небагато, але часто і кількість сечовипускань для нього не є показовим.

Метод очікуваних надбавок

Як і в першому методі, тут потрібно зважувати використані за добу і чисті підгузники з визначенням різниці в масі. Тільки в даному випадку зчищати кал не потрібно. Якщо випадково протягом доби дитина попісяла повз підгузника, то на кожен такий випадок накидаємо 30 р. Всі значення таблиці наведені для дітей віком до 4 місяців, що важать 3500 м і більше.

Маса вмісту підгузників за добу, гОжидаемая надбавка за місяць ваги дитини
500 і більше Швидше за все місячна надбавка складе 1 кг і вище (якщо виявиться менше 1 кг, то це індивідуальна особливість або вплив стресу). Стілець тут зазвичай жовтого кольору зернистий, 4 і більше разів на добу.
Чотириста п’ятдесят Надбавка за місяць буде невеликий: близько 600-700 р.
Чотириста Найімовірніше, надбавки не буде – в цьому випадку потрібно збільшити кількість молока і, можливо, ввести догодовування
350 і менше Буде втрата ваги: треба ввести догодовування. Тут, швидше за все, спостерігається рідкісний зелений рідкий стілець.

Одноразове зважування можна провести при підозрі на брак молока, але якщо недолік молока виявиться, то краще провести його ще 2-3 рази. Контрольне зважування дитини проводять 1 раз на тиждень.

Зважування до і після годування

Зважують дитину до і після годування. Різниця у вазі відповідає кількості висмоктаного молока.

Недоліки методу:

 • при одноразовому зважуванні неможливо поширити результат на всі годування, так як від годування до годування дитина висмоктує різну кількість молока;
 • зважування при кожному годуванні створює постійну стресову ситуацію, як для мами, так і для малюка;
 • на результат може вплинути обстановка і сам факт перевірки, які можуть викликати стресовий стан у мами дитина не зможе висмоктати молоко з грудей;
 • треба враховувати особливості режиму дитини, оскільки в цей момент він не може бути голодний чи буде хотіти спати;
 • похибка зважування ваг іноді може викликати завищення чи заниження значення.

Метод надбавок ваги за тиждень

Для цього треба знати, скільки дитина додав за тиждень. Далі, орієнтуючись на середню прибавку в 198 р, відповідно до таблиць ВООЗ, необхідно розрахувати різницю між фактичною збільшенням ваги дитини і середньої надбавкою.

Надбавка за тиждень, г1701421138557280
Дефіцит тижневої надбавки, м Двадцять вісім П’ятдесят сім Вісімдесят п’ять Сто тринадцять Сто сорок два Сто сімдесят Сто дев’яносто вісім
Добовий об’єм догодовування, мл Шістдесят Сто двадцять Сто вісімдесят Двісті сорок Триста Триста шістдесят Чотириста двадцять

Недоліки методу:

 • не враховується вага дитини, що росте з віком. У зв’язку з цим виходить великий об’єм догодовування для дітей у віці 1-2 місяців і маленькі кількості догодовування для дітей у віці 3-4 місяців;
 • не враховуються індивідуальні особливості дитини, пов’язані з обміном речовин. Одні діти їдять менше, але при цьому більше засвоюють, інші їдять більше, але засвоюють менше;
 • надбавка ваги, взята за основу методу, є середнім значенням і не враховує більші чи менші надбавки, характерні для таких же здорових дітей. Також ця надбавка є середньою тільки за перші 4 місяці життя без врахування статевих відмінностей.

«Інтуїтивний» метод

Дозволяє дитині самостійно визначити скільки молока або суміші йому не вистачає до норми. Передбачається, що дитина сама знає, скільки молока йому потрібно і якщо не втручатися в цей процес, то він сам з’їсть необхідну кількість. Бажано для цього використовувати предмети, які не можна смоктати: шприц, піпетку, ложку, так як вони виключають смоктання заради задоволення і, як тільки малюк наїсться, він сам відмовиться від них.

Важливо! Якщо ви вирішили використовувати інтуїтивний метод, використовуйте предмети, які не можна смоктати: шприц, піпетку, ложку, так як вони виключають смоктання заради задоволення.

Що робити, якщо дитина не наїдається

Якщо усе-таки виявиться, що кількість молока недостатньо, спочатку, слід з’ясувати причини його нестачі та вжити необхідні заходи по збільшенню його кількості.

Вважається, що догодовування потрібен, якщо нестача молока становить більше 25% порівняно з нормою. Якщо ж брак молока лежить в діапазоні 10%-25%, то догодовування призначати не обов’язково, достатньо лише збільшити кількість прикладань і стежити за правильністю годування груддю. Як догодовування може бути використано зціджене грудне молоко, донорське молоко або суміш. У віці, відповідному для введення прикорму догодовування зазвичай замінюють відповідним прикормом.

Важливо! Вважається, що догодовування потрібен, якщо нестача молока становить більше 25% порівняно з нормою.

Тимчасова нестача молока може спостерігатися при скачках зростання у малюка на 4, 8 і 12 тижня життя. У цьому випадку догодовування зазвичай не призначають, так як груди, якщо давати смоктати її маляті стільки, скільки він вимагає, швидко перебудуватися на нові обсяги молока. Якщо ж почати давати догодовування, дитина буде насичуватися, груди не буде стимулюватися і збільшення вироблення грудного молока не відбудеться.

Важливо! Тимчасова нестача молока може спостерігатися при скачках зростання у малюка на 4, 8 і 12 тижня життя.

Недоїдання дитини може бути викликано не тільки недоліком кількості молока, але і його низькою калорійністю, яка залежить не стільки від калорійності їжі мами, скільки від періоду лактації (склад молока запрограмований у відповідності з тим чи іншим періодом) і часу, протягом якого відбувається годування. Наприклад, якщо дитина швидко втомлюється смоктати груди, то, можливо, він не встигає висмоктати так зване «заднє» молоко, яке особливо багата жиром і тому погано набирає у вазі. У цьому випадку мамі треба зціджуватися і догодовувати дитину молоком, яке він не встиг висмоктати. Це також буде корисно і для збільшення кількості грудного молока.

Важливо! Якщо дитина не встигає висмоктувати багата жиром «заднє» молока з-за нетривалого смоктання треба зціджуватися і догодовувати дитину молоком, яке він не встиг висмоктати.

Трохи інакше йдуть справи з штучним вигодовуванням. Якщо обсяг суміші відповідає встановленим нормам, а надбавки немає, швидше за все, суміш не підходить для дитини і педіатр порадить змінити її.