24 Тиждень вагітності. Найважливіші зміни в стані мами і малюка на 24 тижні вагітності. Перебіг вагітності на 24 тижні. Особливості та ризики

Живіт вже добре видно, хоча його ще можна сховати під вільним одягом. Власна зовнішність радує, настрій прагне вгору… Як же інакше? Адже настала сама приємна і спокійна, 24 тиждень вагітності. Що відбувається там, в животі? Як поживає малюк і наскільки він «досяг» в розвитку за цей тиждень? А як почуває себе майбутня мама?

24 тиждень вагітності: розвиток плода

Дитина продовжує активно рости і розвиватися. Фактично, всі основні системи його життєдіяльності тією чи іншою мірою вже сформовані. Відтепер тельцю малюка чекає довгий і кропіткий труд. Воно буде рости і продовжувати удосконалювати всі свої органи, додавати у вазі до самих останніх днів вагітності.

24 тиждень… Розміри плоду зараз становить повних 600, а то і 700 р. Навіть за ці сім днів малюк встиг набрати 100 – 200 м і трохи додати в зростанні. Тепер його тільце становить 30 – 31 см в повний зріст.

Личко дитини нарешті знайшло свої власні, індивідуальні риси. Очі, раніше широко розставлені, зараз займають правильне положення на обличчі. Вушка піднялися на належне природою місце. Напевно у майбутньої мами вже зберігаються знімки з першого ультразвукового дослідження. Але зараз абсолютно особливий час — вагітність 24 тижні. Фото плоду, зроблене в цей час, дозволить батькам побачити свого малюка таким, яким він з’явиться на світ. На його обличчі виразно проступають тонкі світлі бровки і навіть вії. Міміка задіяна «щосили»: на 24 тижні дитина вміє посміхатися і хмуритися, кривитися, щурить очі і відкривати рот.

Перш прозора й тоненька, шкіра плоду починає плотнеть і наливатися рожевим кольором – це виробляється шкірний пігмент. Їй ще належить почервоніти, потім знову посвітліти до нормального тілесного відтінку. В глибині шкіри прямо зараз закладаються потові і сальні залози, готові виконувати свої функції.

Шкіра плоду покрита ледве помітним пушком (по-науковому, лануго). У переважній більшості випадків, цей перший слабенький волосяний покрив зникне ще до пологів. Але деякі немовлята з’являються на світ, вкриті залишками пушкового волосся, і позбавляються від них вже після народження.

На кінцівках малюка утворилися перші м’язи, завдяки чому дитина починає вперше в житті обстежити навколишній світ. Поштовхи зміцнілих ручок і ніжок про стінки матки стають з кожним днем сильніше. Якщо раніше перекиди плода відчувала лише мама, на 24 тижні вагітності їх можуть відчути все, просто приклавши долоню до живота.

Але ці м’язи поки ледь помітні, бо на УЗД може здатися, що кінцівки малюка дуже тоненькі. Підшкірний «жирок» ще не встиг з’явитися. У найближчі тижні він буде помітно поступатися в темпах зростання шкірі малюка, чого та почне збиратися в складки. Ось чому плід на більш пізніх термінах розвитку стане виглядати зморшкуватим. Але до пологів все прийде в норму.

Зараз же під шкірою дитини закладається лише тоненький шар бурої жирової тканини, майже непомітний на УЗД. Хоча він виконує дуже важливу функцію. Від бурої тканини залежить вироблення тепла тільцем дитини.

Ще одна цікава деталь – на пальчиках малюка на цьому тижні пролягли папілярні візерунки, які залишаться незмінні все його життя.

Органи і життєво важливі системи малюка

У головному мозку дитини вже закладені основні звивини. Тепер же вони поглиблюються, а обсяг самого мозку починає посилено рости – до і після цього місяця його розвиток не має такого темпу. В цей час закладаються зачатки інтелекту. Крім того, значно зросла кількість нервових клітин: вони старанно працюють над встановленням міцних зв’язків між мозком плода і його нервовою системою.

Трохи відстає тільки спинний мозок, хоча хребет вже сформований, а всередині нього пролягла тверда мозкова оболонка.

Бронхи і бронхіоли переросло у справжнє «дерево». На їх кінцях готуються до роботи маленькі бульбашки альвеол. А у тих, у свою чергу, вперше з’являється речовина сурфактан, яке з 24 тижня буде вироблятися все активніше, завершуючи формування дихальної системи. Роль сурфактана — не давати спадаться органів дихання і вбивати потрапляють до них бактерії. Як тільки це речовина заповнить бронхи і легені, дихальна система буде готова забезпечувати існування малюка поза материнського живота.

До речі, дитина вже почав робити дихальні рухи, хоча, звичайно ж, поки що це лише тренування. Дихати самостійно на 24 тижні плід не зможе.

Самі легені ось-ось закінчать своє формування. Дитина вже вміє кашляти і гикати. Якщо деколи мама відчуває тихе, ледве чутне постукування всередині – це плід вперше в житті закашлявся.

З 24 тижня в організмі малюка починає вироблятися гормон росту.

Вагітність 24 тижні: фото плода

Органи чуття дитини

Органи почуттів переходять до останніх стадіях свого формування. У цей час плід починає чути голоси оточуючих і реагувати на сильні подразники. Приміром, науково доведено, що дитина на 24 тижні вагітності «бачить» яскраве світло. Коли на живіт майбутньої мами світили сильної лампою, на УЗД було видно, як малюк невдоволено мружиться і відвертається в інший бік від джерела світла. Точно так само плоду не подобаються гучні та неприємні звуки. У відповідь він або завмирає і перечікує, поки не настане тиша, або починає сердито бити ніжками і ручками, висловлюючи справжнісіньке невдоволення.

Зате з 24 тижня мама може на повному серйозі бажати своєму малюкові здоров’я, розмовляти з ним і активно залучати до цього інших членів сім’ї. Класична музика, яка звучить в цей період поряд з вагітною жінкою, заспокоює плід і сприятливо впливає на формування його нервової системи. А крім того, налаштовує і маму на позитивний лад.

Взагалі, дослідники запевняють, що саме з 24 тижня встановлюється особливо глибокий зв’язок між жінкою і дитиною. Зараз плід особливо гостро реагує на всі стани і емоції мами. Дуже важливо відслідковувати їх, намагаючись відразу позбавлятися від негативних думок. Стресів, сварок і будь-яких травмуючих ситуацій – як у фізичному, так і в психологічному плані – треба старанно уникати.

У емоційної зв’язку є цілком обґрунтоване наукове пояснення. У неприємній для жінки ситуації у неї починає виділятися гормон стресу. Плацента чуйно реагує на нього, підхоплює і передає плоду. А так як головний мозок малюка вже майже сформувався, він вміє сприймати тривожні «сигнали» маминого гормону. Не дивно, що сам плід теж починає відчувати стрес. Точно так само дитина сприймає і позитивні емоції мами сильніше, ніж на більш ранніх термінах вагітності.

24 тиждень: ворушіння плода

На кінець 6 місяця життя малюк навчився спати. Тепер він робить це так само, як мама: з швидкої та повільної фази сну і сновидіннями. Правда, сон плода триває набагато довше маминого, від 16 до 20 годин в добу. І не можна передбачити, коли він прокинеться. Цілком можливо, що для свого неспання дитина вибере нічні години, доставивши мамі чимало незручностей.

На 24 тижні вагітності розміри плоду ще дозволяють йому вільно крутитися в животі, і дитина постійно користується цією можливістю. Допомагає йому і зросла кількість навколоплідної рідини.

До речі, ця рідина виконує відразу кілька вкрай важливих завдань. Коли її досить, плід може легко змінювати своє положення, крутитися і рухатися. Навколоплідні води підтримують стабільну температуру. Вони захищають малюка від випадкових поштовхів і ударів ззовні (без амніотичної рідини кожен крок мами болісно віддавався б в матці). І допомагають розвитку малюка.

Дитині потроху починає ставати тісно в животі. Але те, що малюк підріс, не означає зниження його активності. Навпаки, стрімко росте і розвивається головний мозок провокує плід ворушитися більше і частіше. Малюк старанно пізнає світ, використовуючи всі доступні йому способи. На 24 тижні дитина вже може направляти свої рухи. Відтепер і до останніх днів перебування в маминому животі плід буде доторкатися до стінок матки і обмацувати їх. Нерідкі випадки, наприклад, коли малюк вистачає і смикає пуповину.

Часом дитина може навіть принести мамі дійсно сильну біль, потрапивши ніжкою або ручкою в сідничний нерв. Але такі випадки дійсно рідкісні.

Однак втихомирити малюка можна вже зараз. Мамі досить погладити свій живіт там, де відчуваються поштовхи, і ласкаво поговорити з ним. Нерідко після цього плід заспокоюється: дитина починає почувати спрямовані на нього дії і реагує на них найчастіше саме з 24 тижня вагітності.

Що відбувається з майбутньою мамою?

Фактично, йде «золоті час» вагітності. Плід вже виразно дає про себе знати, дозволяючи жінці відчути себе мамою і відчути всю радість близькості зі своїм малюком. Дрібні проблеми, що з’являються разом із змінами в організмі, ще не ускладнюють життя по-справжньому і часто легко переносяться. На 24 тижні маму не турбують ні сильні больові відчуття, ні безпричинні страхи, які нерідко з’являються в більш пізні місяці. Перепади настрою, якщо вони були досі, починають мучити жінку в меншій мірі.

Багато хто відзначає, що саме в цей час жінка повністю «занурюється» в свою вагітність, мало цікавлячись тим, що відбувається навколо. Навіть рідні і близькі частенько опиняються поза полем уваги майбутньої мами. Зараз вона більш ніж коли-небудь зосереджена на своєму малюку.

Найчастіше в цей час жінка добре себе відчуває і чудово виглядає. Зроблені на 24 тижні вагітності фото майбутніх мам майже завжди (за рідкісним винятком) підтверджують це. Щоки покриваються здоровим рум’янцем з-за посиленого кровообігу, шкіра очищається, волосся набуває здоровий блиск. Втім, іноді відбувається прямо протилежний ефект: через зміненого гормонального фону і нестачі вітамінів різко псується стан волосся і зубів, а нігті стають ламкими. Але в цілому, жінки рідко скаржаться на самопочуття в цей період. Тим більше це твердження справедливо для тих мам, які практикують гімнастику для вагітних і строго стежать за своїм харчуванням.

Однак зміни в організмі все виразніше дають про себе знати.

Живіт

На 24 тижні вагітності живіт починає значно видаватися вперед, але ще не заважає вести звичний спосіб життя. Однак майбутній мамі потрібен час, щоб пристосуватися до своєї сильно підросла ноші. Вставати, сідати і ходити, в цей період треба особливо дотримуючись обережності.

У жінки змінюється хода, рухи стають дещо уповільненими і більш незграбними. Що не дивно. Найчастіше на 23 – 24 тижні відбувається різкий стрибок ваги. Разом з зростаючим животом змінюється центр ваги тіла, таз змінює свій кут нахилу, примушуючи маму звикати рухатися по-новому.

У цей же період з’являються і перші сутички. Не варто лякатися! Тіло тренується для майбутніх пологів. Зазвичай зараз цей симптом легко зняти, якщо лягти на бік в зручній позі і якийсь час не ворушитися. Затурбуватися потрібно лише в тому випадку, якщо скорочення матки тривають більш півгодини або супроводжуються іншими симптомами. Ось тут виклик лікаря необхідний.

Крім помилкових сутичок живіт не повинен доставляти майбутній мамі хворобливих відчуттів. Можливі короткі різкі поколювання в боках (розтягуються зв’язки матки), але і вони короткочасні. Тривалі або ниючі болі, а пущі того, кров’яні виділення є відхиленням від норми. За ними повинен негайно піти візит до лікаря.

Неприємні відчуття у вигляді задишки та болю в попереку все частіше дають про себе знати. І якщо в незначній мірі це – норма, то сильні і довгі, тягнучі болі можуть говорити про нестачу кальцію в організмі. У цьому випадку буде потрібно прийом спеціальних препаратів. Адже кістки малюка зовсім скоро стануть посиленими темпами рости і набирати міцність, а виробляти свій кальцій плід поки не вміє.

На животі, стегнах і грудях намічаються перші розтяжки (розходяться волокна підшкірної клітковини). Щоб відстрочити поява, а згодом – позбутися від непривабливих слідів на своїй шкірі, пора починати користуватися оливковою або будь-яким іншим рослинним маслом або кремом від розтяжок для вагітних.

Ще один непоганий спосіб попередити розтяжки і зменшити болі в спині – бандаж. 24 тиждень самий ранній строк, з якого починається його носіння. Багато жінок вдаються до цього засобу набагато пізніше, але це не означає, що існують суворі правила щодо строків носіння бандажа. Час визначає сама майбутня мама і її лікар.

На такому ранньому терміні бандаж може бути у вигляді пояса або спеціальних плавок. Одягають його в положенні лежачи. Але мамі потрібно не забувати кожні 3 – 4 години позбавлятися від цієї утягивающей деталі одягу і давати тілу перепочити годину – півтора. Найчастіше бандаж потрібен, якщо мама планує тривалий час залишатися «на ногах», у вертикальному положенні.

 24 тиждень вагітності: фото живота

Харчування і спосіб життя жінки

Вага майбутньої мами до цього терміну збільшився на 6 – 7 кг. В середньому, тепер він стане стабільно зростати на 400 – 500 г щотижня.

Природно, в цей час ні в якому разі не рекомендується сильно скорочувати обсяги порцій. Але брати під контроль своє харчування (якщо це не зроблено досі), пора. Або збільшений понад усяку норми вага перетворить вагітність мука і ускладнить пологи. А після доставить чимало прикростей молодій мамі, яка намагається повернутися до колишніх форм.

Щоб не випускати вага з-під контролю, жінці варто завести корисну звичку зважуватися раз в день і записувати показання ваг. Краще робити це вранці натщесерце, але після відвідування туалету. Ще краще придбати електронні ваги, що показують «надбавку» в грамах. Так, контроль буде найбільш точним.

Щоб утримати набір ваги в рамках, нічого екстремального робити не доведеться. Досить прибрати зі свого столу смажене і борошняне, а солодке звести до мінімуму. Заодно ці нехитрі заходи допоможуть зменшити печію, газоутворення і вирішити багато інших проблем травлення.

У виняткових випадках, коли набір ваги відбувається дуже швидко, лікар може призначити майбутній мамі розвантажувальний день на яблуках, рисі або сирі. Але самовільно вдаватися до таких заходів заборонено!

В цілому, меню вагітної жінки має обов’язково включати в себе білки, жири і вуглеводи.

 • Злакові, фрукти і овочі дозволять вирішити проблему запорів.
 • Молочні страви поставлять в організм кальцій, магній, фосфор і масу інших корисних солей, жирів та вітамінів.
 • М’ясо буде корисно, якщо є його маленькими порціями, щоб не давати навантаження на шлунок.
 • Риба дозволить отримати масу корисних жирів.
 • Печінка тріски, моркву і зелень забезпечать організм вітаміном А, необхідним для плаценти.

Якщо мама – переконана вегетаріанка, на період вагітності їй доведеться надовго відмовитися від своїх переконань. Забезпечити малюка всіма необхідними білками і амінокислотами достатньою мірою, на жаль, дозволить тільки тваринна їжа. У самому крайньому випадку можна обійтися молочними продуктами, яйцями і рибою.

Груди на 24 тижні теж наливається і додає у вазі, стає дуже чутливою. Нерідко, хоча не обов’язково, з неї на цьому тижні починає виділятися молозиво.

Деякі лікарі радять з цього часу почати «тренувати» груди для майбутнього годування, вкладаючи в ліфчик клаптики тканини грубого плетіння. Але чи вдасться загартувати груди таким чином — питання спірне. А так як вона зараз особливо чутлива до грубих дотиків, піддавати ніжну шкіру додаткового стресу навряд чи розумно. Втім, майбутня мама повинна вирішити це, спираючись на власні відчуття. І звичайно, ніяка «тренування» не повинна призвести до ранки і потертостей на сосках.

Обсяг циркулюючої в організмі крові теж зріс на 20 %, додаючи мамі ваги і збільшуючи навантаження на серцево-судинну систему і кістки рухового апарату. Разом з цим зростає і стомлюваність. Майбутній мамі пора вводити в свій режим дня обов’язковий денний відпочинок.

Як вже згадувалося, на 24 тижні жінка почуває себе бадьорою і повною сил. Але і в цьому випадку їй не зашкодить кілька разів в день сідати в зручне крісло і піднімати ноги на піднесення. Тим більше що наближається період, в який вона буде як ніколи раніше схильна до стомленню. Якщо ж мама веде переважно сидячий спосіб життя, їй обов’язково треба вставати кожні 30 – 40 хвилин і робити легку розминку.

Запори, судоми і печія, на жаль, тепер не рідкість. У тілі часто накопичується зайва рідина, що призводить до набряків. Боротися з ними можна, скоротивши кількість гострої та солоної їжі. А ось сильно скорочувати «водний раціон» все-таки не варто. Мама зараз п’є за двох, і рідина необхідна їй для підтримки нормального рівня навколоплідних вод і крові. Важливий факт: причиною передчасних пологів нерідко стає саме нестача рідини в організмі, особливо в спекотні літні дні.

З іншого боку, набряки можуть вразити і плаценту, несучи пряму загрозу життю плода. Тому, якщо вони стають дійсно серйозною проблемою, потрібно консультація лікаря. Він допоможе майбутній мамі підібрати оптимальний питний режим.

А ось часті походи в туалет часто ніяк не пов’язані з тим, скільки рідини потрапляє в організм жінки. Просто збільшена матка почала тиснути на внутрішні органи, включаючи сечовий міхур.

Ще одна порівняно дрібна неприємність, настигающая майбутню маму – підвищене потовиділення. Справлятися з ним доведеться традиційними способами: душ, вологі серветки і дезодорант. Однак дезодорант краще вибирати із засобів, розроблених спеціально для вагітних: вони не містять ні консервантів, ні шкідливих добавок, ні спирту. Також варто віддавати перевагу вільній, «дихаючої» одязі з натуральних тканин і такого ж білизні.

Майбутню маму часто переслідують закладеність носа та носові кровотечі (наслідок збільшеного об’єму слизу і крові в організмі). Лякати, вони не мають. Щоб вгамувати кровотечу, досить полежати кілька хвилин, закинувши голову і вставивши в ніс ватний тампон. Впоратися з закладеністю допоможуть теплий душ і зволожене повітря в кімнаті.

Інтимні стосунки

Інтимне життя в цей період зазвичай не має протипоказань. Навпаки! Вона стає більш яскравою і приносить більш сильні відчуття. Причина в тому, що статеві органи жінки зараз забезпечуються кров’ю в посиленому режимі, а це робить їх особливо чутливими. Збудження виникає легше і триває довше. Вносять свій внесок і активізувалися гормони, додаючи жінці чуттєвості. Від майбутньої мами і її партнера потрібно лише підвищена обережність і вибір поз, які виключають будь-яке тиск на живіт.

Втім, буває і навпаки. Якщо жінка відчуває себе не кращим чином – втомленою, незграбною, яка страждає від набряків, головних болів або тяжкості в животі – не дивно, що у неї не виникає ніякого бажання до близькості.

Заборона може поставити і лікар. Коли мама виношує відразу кілька малюків або у неї виявлена загроза викидня, — від усякого роду інтимних стосунків доведеться відмовитися. І деколи аж до кінця вагітності.

Виділення

На 24 тижні вагітності здорові виділення нічим не відрізняються від тих, що жінка спостерігала в себе всі попередні місяці.

 • Прозорі, світло-білі і рідкі — є нормою.
 • Густі, білі, супроводжуються свербінням, можуть свідчити про молочниці.
 • Жовтуваті, сірі і пінисті говорять про інфекції або гормональному збої в організмі.
 • Коричневі або з кров’ю – лякаючий ознака загрози викидня.
 • Прозорі і дуже рясні виділення – окрема розмова. Часто вони говорять про відшарування плаценти і передчасних пологах. Причому рідина може як відійти разово і у великому обсязі, так і «сочитися» протягом декількох днів.

Будь-які порушення, пов’язані з виділеннями, вимагають негайного звернення до лікаря, обстеження і, якщо лікар вважатиме за потрібне, лікування.

Аналізи і обстеження

На які аналізи потрібно звернути увагу? 24 тиждень вагітності вимагає лише двох, але обов’язкових: кров (загальний аналіз і на цукор) і сеча. Причому коливання цукру небезпечні «в обидві сторони». Підвищений цукор говорить про ризик діабету, знижений загрожує нестачею енергії зростаючої дитини. Аж до того, що розвиток плода може відчутно сповільнитися, а то й повністю припинитися. Так що не варто легковажно ставитися до цього питання. Для майбутньої мами він зараз дуже актуальне.

Аналіз сечі вчасно попередить про непоміченою мамою інфекції сечовивідних шляхів і нирок, а також виявить починається гестоз – дуже небезпечне захворювання вагітних. До речі, надмірна надбавка ваги (більше 8 кг) може стати однією з ознак гестозу.

Якщо у мами не буде додаткових скарг, стандартний прийом у лікаря обмежиться вимірюванням окружності живота та артеріального тиску. Лікар може перевірити набір ваги і дати кілька ділових рекомендацій з харчування, але не більше того.

Приємна для майбутньої мами річ: на цьому терміні лікар напевно прослухає сердечко малюка, а значить, у жінки з’явиться можливість почути його стукіт. Достатньо буде попросити стетоскоп у лікаря!

За 6 місяців майбутня мама напевно встигла двічі відвідати кабінет УЗД. 24 тиждень вагітності не передбачає цієї процедури, але якщо лікар з якихось причин вирішить провести її повторно, відмовлятися не варто. Медичні дослідження не знайшли однозначних свідчень, впливає чи занадто часте обстеження ультразвуковими хвилями на плід. Проводити цю процедуру без вагомих на те підстав, безумовно, не потрібно. Але часом підстави справді є, і дуже серйозні.

Коли необхідно повторне УЗД?

 • сильні тягнучі болі в животі;
 • виділення коричневого або іншого нездорового кольору зі слідами крові;
 • зниження кількості рухів малюка;
 • перенесена мамою інфекція або наявність у батьків генетичних захворювань;
 • підозри на відшарування плаценти і підвищений ризик передчасних пологів.

Зате лікар всебічно оцінить стан плода, ретельно досліджує його внутрішні органи і загальну ступінь їх розвитку. До того ж, згадайте: адже саме під час вагітності 24 тижня фото дитини покаже тільки тепер проявилися риси його личка!

Ще доктор визначить стан навколоплідних вод і розташування плаценти. Подивиться, чи немає в ній зайвих включень, вимірює її товщину і обстежує стан кровотоку.

Пильна увага приділяється і шийці матки. УЗД допоможе вчасно виявити таку серйозну проблему, як її недостатність. У жінок, які страждають на ці дефектом, розкриття матки відбувається легко і майже непомітно. Якщо мамі вдається «доносити» свою вагітність до кінця, пологи будуть напрочуд легкими і безболісними. Проблема в тому, що занадто раннє розкриття призведе до передчасних пологів, чого зараз потрібно постаратися уникнути будь-якими засобами. Тому своєчасне виявлення проблеми і правильне лікування дозволить майбутній мамі народити здорову дитину.

Інші найбільш небезпечні ризики 24 тижні:

 • Гіпертонус матки.
 • Варикозне розширення вен. Мамі пора підбирати собі спеціальні колготки і користуватися тільки самою зручною взуттям.
 • Прееклампсія (пізній токсикоз). Зустрічається не так часто, але тому «зловити» і попередити недугу вчасно не менш важливо. Він завжди свідчить про те, що в організмі не все в порядку і потрібна термінова допомога лікаря. Про прееклампсії свідчать білок в сечі, набряки і підвищений тиск.
 • Анемія. В організмі мами зараз йде посилений витрата заліза, а збільшення об’єму крові частенько бракує гемоглобіну і еритроцитів. Вона вже не так ефективно переносить кисень до органів мами і самого плоду, викликаючи у нього кисневе голодування. Блідість, млявість, головні болі і запаморочення – все це може свідчити про початок анемії.

І все-таки, коли лікар називає жінці цифру «24 тижня вагітності», скільки це складає повних місяців? Якщо згадати прийняту в акушерстві систему підрахунку (місяць – це рівно 28 днів без всяких хвостиків), 24 тиждень є заключною тижнем шостого акушерського місяця. З наступного, 25 тижня, розпочнеться сьомий, і довгоочікувана зустріч мами і малюка стає ще ближче.

 24 тиждень вагітності, відео з УЗД